2023-12-13

Jak mam wziąć tabletkę w środę, o której godzinie? Czy mogę o tej 20.00?

9 tabletka z blistra, czyli wtorek wzięłam tabletkę antykoncepcyjną  21. o godzinie 6.45 rano, gdzie powinnam ją wziąć dopiero wieczorem o 20.00. Pomyliły mi się dni i myślałam, że nie wzięłam z dnia poprzedniego. 

Dzień dobry, jeśli zazwyczaj przyjmuje Pani tabletkę antykoncepcyjną o godzinie 20.00, ale przez pomyłkę wzięła Pani 9. tabletkę z blistra we wtorek o godzinie 6.45 rano, to najlepiej kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze, czyli o 20.00. Oznacza to, że tabletkę, którą powinna Pani wziąć w środę, również należy przyjąć o godzinie 20.00.

Przyjmowanie tabletki w regularnych odstępach czasu jest ważne dla zachowania jej maksymalnej skuteczności, jednak jednorazowa pomyłka w godzinie przyjęcia tabletki zazwyczaj nie zmniejsza znacząco skuteczności antykoncepcji. Ważne jest jednak, aby nie przekraczać 24-godzinnego okresu między kolejnymi dawkami.

W takim przypadku, kiedy wzięcie tabletki nastąpiło znacznie wcześniej niż zwykle, a następna dawka zostanie przyjęta o zwykłej porze, mogą wystąpić krótkotrwałe wahania w stężeniu hormonów w organizmie, ale nie powinno to mieć negatywnego wpływu na ochronę antykoncepcyjną. Proszę kontynuować przyjmowanie pozostałych tabletek o ustalonej porze (20.00), aby utrzymać regularność i maksymalizować efektywność antykoncepcji.

Jeśli jednak ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub niepewności co do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może dostarczyć więcej informacji i dostosować zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji, zapewniając tym samym optymalną ochronę i komfort stosowania antykoncepcji.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4