Duszności, obniżona saturacja i pO2 - co może być przyczyną?

Od marca tego roku męczą mnie duszności. Najpierw miały one charakter napadowy, czułam że robi mi się duszno, przyspieszał mi puls, robiło mi się słabo, panikowałam. Lekarz od razu stwierdził tężyczkę, badanie próby tężyczkowej to potwierdziło. Około 7 miesięcy temu było również robione RTG klatki oraz spirometria. Jedno i drugie badanie wyszło dobrze. Do tego wizyta u kardiologa i USG serca oraz EKG również dobrze. Nauczyłam się nie panikować i jakoś z tym żyć. 2 miesiące temu przechorowałam covida - 2 dni kaszlu, osłabienie, utrata węchu i smaku. Od jakiegoś czasu charakter duszności zmienił się, mam uczucie duszności praktycznie całymi dniami, czuję że brakuje mi powietrza i muszę wziąć głęboki oddech, którego czasami nie mogę wziąć. Mam płytki oddech lub uczucie braku miejsca na wdech, czuję ucisk w klatce piersiowej, często mam nerwobóle, ale wszyscy mówią, że to z nerwów oraz ucisk od refluksu, który też posiadam. Mam pulsoksymetr i od jakiegoś czasu robię codziennie pomiary. Wcześniej wynosiły ok. 97-98%, a od kilku dni przeważnie 94-95%, dwa razy pokazało 93%. Morfologia, OB i CRP w porządku. Usłyszałam o badaniu gazometrii (była robiona z krwi z palca) i jej wyniki to: pH- 7,41 (norma 7,35-7,45) pCO2 - 37,60 mmHg (norma 35-45) pO2 - 72! (norma 75-100) saturacja 94,30% (norma 95-99) HCO3 - 23,10 (norma 21-26) BE(B) - 1,20 (norma - 2,5-2,5) BEecf - 1,60 (norma -2-3). Z gazometrii wynika że jest obniżona saturacja oraz pO2. Dodam, że jestem osobą z niskim ciśnieniem przeważnie 90/60, nawet 80/50, również miewam niski puls, w spoczynku ok. 45-50. Choruje na niedoczynność tarczycy oraz insulinooporność, ale przyjmuje leki i jestem pod kontrolą endokrynologa, ostatnie badania w normie. Nie wiem co robić i gdzie dalej z tym pójść. Ciągle mi się wydaje, że się uduszę. Przeważnie przesypiam wszystkie noce, a jedną noc ciągle się budziłam, bo myślałam, że brakuje mi oddechu. Nie wiem czy powinnam powtórzyć jakieś badania.
Proszę skontaktować się z internistą, który po zebraniu szczegółowego wywiadu podejmie decyzję co do dalszego sposobu postępowania.
Zalecałbym przeprowadzenie dokładnego wywiadu, ewentualnie rozszerzenie diagnostyki, aby włączyć właściwe leczenie.
Diagnostyka duszności wymaga dokładnego wywiadu oraz osobistego badania które bardzo wiele wnosi. Najczęściej konieczne jest również wykonanie różnych badań. W pierwszej kolejności kierowałbym się do pulmunologa a w przypadku nasilenia duszności natychmiast na SOR.
proszę zgłosić sie do lekarza POZ
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5903
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi