Dlaczego lekarz pobrał próbki do badania histopatologicznego skoro nie mam nowotworu?

Tydzień temu zrobiłem sobie gastroskopię, z której wynika, że część przedodźwiernikowa jest pasmato zaczerwieniona z kilkoma nadżerkami. Lekarz pobrał próbki do badania histopatologicznego. Lekarz powiedział, że nie ma powodu do niepokoju, tam nowotworu nie ma i że mogę być spokojny. To po co lekarz pobierał próbki? Naprawdę nie ma powodu do obaw?
Dokładne rozpoznanie znane będzie po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego. Lekarz podczas badania gastrofiberoskopowego nie zauważył zmian charakterystycznych dla nowotworu przewodu pokarmowego.
Pobranie próbki błony śluzowej żołądka do badania histopatologicznego jest rutynowym postępowaniem w trakcie każdej gastroskopii. W związku z obecnością cech zapalenia z nadżerkami, badanie histopatologiczne pozwoli dokładnie ocenić stopień zaawansowania procesu zapalnego a także np. wykazać obecność bakterii H. pylori.
Materiał do badania pobiera się standardowo.
Pobranie wycinków śluzówki błony śluzowej żołądka jest standardową procedurą wykonywaną podczas badania gastroskopowego. Ostateczne rozpoznania stawia się na podstawie wyniku badania histopatologicznego.
Lekarz prawdopodobnie stwierdził, że to co widział w gastroskopii własnym okiem nie wyglądało mu na nowotwór. Jednak ostateczne rozpoznanie zawsze pada w badaniu mikroskopowym, które jest w większości przypadków rozstrzygające co do właściwego rozpoznania.
Lekarz podczas badania ma obowiązek pobrać badanie z miejsca zmienionego. Makroskopowo lekarz nie widział patologii charakterystycznej dla nowotworu jednak ostateczne postawienie rozpoznania jest na podstawie badania histopatologicznego
Pobieranie próbek jest rutynowym postępowaniem, proszę oczekiwać na wynik badania histopatologicznego.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi