Dlaczego cholesterol się nie obniża jeżeli prowadzę zdrowy tryb życia?

Mam 24 lata, w zeszłym roku pierwszy raz wykonałam lipidogram. Okazało się, że mam podwyższony cholesterol: cholesterol całkowity 266, LDL 176, HDL 74,7 trójglicerydy 79. Postanowiłam, że chcę obniżyć ten cholesterol. Od około dwóch miesięcy mam zbilansowaną dietę, trenuje 4 razy w tygodniu. Zrobiłam ponownie badanie i wyszło: cholesterol całkowity 303, LDL 213, HDL 76,1 trójglicerydy 68. Dodatkowo zrobiłam próby wątrobowe i panel tarczycowy; wyszło wszystko w porządku. Dlaczego cholesterol podskoczył mi do góry? Jeżeli jest to uwarunkowane genetycznie, to jak mam to sprawdzić? I czy taki cholesterol można obniżyć do wymaganej normy?
Tak wysoki cholesterol w tak młodym wieku może sugerować hipercholesterolemię rodzinną. Może Pani skontaktować się z jedną z placówek zajmujących się diagnozowaniem w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej: http://hipercholesterolemia.com.pl/Dla_doroslych,34 . Kryteria objęcia opieką przez placówkę w Gdańsku to m.in. poziom cholesterolu LDL powyżej 190mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200mg/dl), poziom cholesterolu całkowitego powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200mg/dl). Opieka w poradni jest bezpłatna.
W tym przypadku należy podejrzewać wpływ uwarunkowań genetycznych na poziom cholesterolu. Powyższe wyniki mogą sugerować hipercholesterolemię rodzinną. Prawdopodobnie w celu obniżenia poziomu cholesterolu do wartości prawidłowych będzie konieczna farmakoterapia.
Prawdopodobnie hipercholesterolemia rodzinna, należy zgłosić się do lekarza by zapobiec możliwym powikłaniom .
Prawdopodobnie hipercholesterolemia dziedziczna, należy zgłosić się do lekarza. Kobiety do pewnego wieku chronione są przez hormony przed szkodliwym działaniem cholesterolu - leki stosowane są szkodliwe dla płodu i rzadko włączane z tego powodu. Należy zmienić dietę oraz styl życia.
Zalecana konsultacja lekarska.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1267
Pytań zadanych
przez pacjentów
4302
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

62
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi