Dlaczego cholesterol się nie obniża jeżeli prowadzę zdrowy tryb życia?

Mam 24 lata, w zeszłym roku pierwszy raz wykonałam lipidogram. Okazało się, że mam podwyższony cholesterol: cholesterol całkowity 266, LDL 176, HDL 74,7 trójglicerydy 79. Postanowiłam, że chcę obniżyć ten cholesterol. Od około dwóch miesięcy mam zbilansowaną dietę, trenuje 4 razy w tygodniu. Zrobiłam ponownie badanie i wyszło: cholesterol całkowity 303, LDL 213, HDL 76,1 trójglicerydy 68. Dodatkowo zrobiłam próby wątrobowe i panel tarczycowy; wyszło wszystko w porządku. Dlaczego cholesterol podskoczył mi do góry? Jeżeli jest to uwarunkowane genetycznie, to jak mam to sprawdzić? I czy taki cholesterol można obniżyć do wymaganej normy?
Tak wysoki cholesterol w tak młodym wieku może sugerować hipercholesterolemię rodzinną. Może Pani skontaktować się z jedną z placówek zajmujących się diagnozowaniem w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej: http://hipercholesterolemia.com.pl/Dla_doroslych,34 . Kryteria objęcia opieką przez placówkę w Gdańsku to m.in. poziom cholesterolu LDL powyżej 190mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200mg/dl), poziom cholesterolu całkowitego powyżej 310 mg/dl (przy poziomie trójglicerydów poniżej 200mg/dl). Opieka w poradni jest bezpłatna.
W tym przypadku należy podejrzewać wpływ uwarunkowań genetycznych na poziom cholesterolu. Powyższe wyniki mogą sugerować hipercholesterolemię rodzinną. Prawdopodobnie w celu obniżenia poziomu cholesterolu do wartości prawidłowych będzie konieczna farmakoterapia.
Prawdopodobnie hipercholesterolemia rodzinna, należy zgłosić się do lekarza by zapobiec możliwym powikłaniom .
Prawdopodobnie hipercholesterolemia dziedziczna, należy zgłosić się do lekarza. Kobiety do pewnego wieku chronione są przez hormony przed szkodliwym działaniem cholesterolu - leki stosowane są szkodliwe dla płodu i rzadko włączane z tego powodu. Należy zmienić dietę oraz styl życia.
Zalecana konsultacja lekarska.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2809
Pytań zadanych
przez pacjentów
7017
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi