Czy zmiana soczewek na mocniejsze nie powiększy mojej wady?

Mam 29 lat i posiadam wadę krótkowzroczności na lewe oko -5 dioptrii a na prawe -5,5 dioptrii. Wada wzroku nie pogłębia już od trzech lat. Używam okularów na -4,5 na lewe i -5 na prawe oraz noszę do pracy w soczewkach kontaktowych w takich samych mocy co okulary. Niedawno byłem na badaniach okulistycznych i doktor okulista zmienił soczewki okularowe na -4,5 na lewe i prawe na -5,25 a soczewki kontaktowe zostają bez zmian -4,5 i 5,0. Obawiam że te zmiany na mocniejsze szkła mogą mieć wpływ na pogorszenie wzroku na prawe oko. Ja nie czuję że wzrok mnie pogorszył i wada wzroku jest ustabilizowana w badaniach. Czy mogę używać takich samych soczewek kontaktowych i soczewek okularowych jak dotychczas i nie zmieniać szkieł i czy zmiana prawej soczewki okularowej na mocniejsze z -5 na 5,25 jest bezpieczna.
Zalecana konsultacja okulistyczna.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2806
Pytań zadanych
przez pacjentów
7011
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi