Czy zaszczepić się pomimo wstrząsu anafilaktycznego?

Kilkanaście lat temu miałam wstrząs anafilaktyczny po podaniu zastrzyku z penicyliny. Mam mieć szczepienie na COVID-19, a jednym z przeciwwskazań jest właśnie wstrząs. Co mam zrobić? Szczepić się? Pracuję w gabinecie stomatologicznym i obawiam się zakażenia.
Teoretycznie nie stanowi to bezwzględnego p/wskazania do podania szczepionki. W takich sytuacjach zaleca się konsultację alergologiczną a samo szczepienie powinno być przeprowadzone pod specjalnym nadzorem (np. w warunkach szpitalnych).
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Wstrząs na inne leki niż szczepionka nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, jednak wymaga dodatkowych środków ostrożności - obserwacji pacjenta przez 30 minut po szczepieniu oraz wyposażeniu w dwie ampułkostrzykawki adrenaliny do domu. Najlepiej aby takie szczepienie odbyło się w szpitalu gdzie w krótkim czasie w razie wystąpienia anafilaksji można uzyskać pomoc specjalistów medycyny ratunkowej czy anestezjologów.
decyzja nalezy do lekarza
Nie jest to przeciwwskazanie bezwzględne.Warto zaszczepić się w Punkcie Szczepień przy szpitalu, gdzie jest dostęp do zaplecza Intensywnej Terapii
Należy zgłosić się do lekarza przed szczepieniem, może warto rozważyć leki antyalergiczne przed szczepieniem.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1267
Pytań zadanych
przez pacjentów
4302
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

62
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi