Czy zaszczepić się pomimo wstrząsu anafilaktycznego?

Kilkanaście lat temu miałam wstrząs anafilaktyczny po podaniu zastrzyku z penicyliny. Mam mieć szczepienie na COVID-19, a jednym z przeciwwskazań jest właśnie wstrząs. Co mam zrobić? Szczepić się? Pracuję w gabinecie stomatologicznym i obawiam się zakażenia.
Teoretycznie nie stanowi to bezwzględnego p/wskazania do podania szczepionki. W takich sytuacjach zaleca się konsultację alergologiczną a samo szczepienie powinno być przeprowadzone pod specjalnym nadzorem (np. w warunkach szpitalnych).
Decyzję podejmie lekarz podczas kwalifikacji do szczepienia.
Wstrząs na inne leki niż szczepionka nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, jednak wymaga dodatkowych środków ostrożności - obserwacji pacjenta przez 30 minut po szczepieniu oraz wyposażeniu w dwie ampułkostrzykawki adrenaliny do domu. Najlepiej aby takie szczepienie odbyło się w szpitalu gdzie w krótkim czasie w razie wystąpienia anafilaksji można uzyskać pomoc specjalistów medycyny ratunkowej czy anestezjologów.
decyzja nalezy do lekarza
Nie jest to przeciwwskazanie bezwzględne.Warto zaszczepić się w Punkcie Szczepień przy szpitalu, gdzie jest dostęp do zaplecza Intensywnej Terapii
Należy zgłosić się do lekarza przed szczepieniem, może warto rozważyć leki antyalergiczne przed szczepieniem.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2809
Pytań zadanych
przez pacjentów
7017
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi