Czy występowanie mięśniaków jest dziedziczne?

Jestem kobietą, mam 22 lata. U mojej mamy w wieku 33 lat zdiagnozowano liczne ogniska drobnych mięśniaków i został jej usunięty trzon macicy. Czy jako córka jestem bardziej narażona na wystąpienie mięśniaków? Czy są one dziedziczne? Jaką wdrożyć profilaktykę, jak często się badać, jakie badania robić?

Z racji wystąpienia tego schorzenia u Pani matki ryzyko u Pani jest znacznie zwiększone. Podstawową profilaktyką jest wizyta ginekologiczna z badaniem ultrasonograficznym wykonywana regularnie przynajmniej raz do roku. W trakcie konsultacji omówić proszę z lekarzem obciążenie rodzinne w kierunku tej choroby.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Mięśniaki macicy w Katowicach Mięśniaki macicy w Dąbrowie Górniczej Mięśniaki macicy w Bielsku-Białej Mięśniaki macicy w Krakowie Mięśniaki macicy w Gliwicach Mięśniaki macicy w Warszawie Chirurg w Katowicach Chirurg w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4563
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12305
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z