Czy witamina A jest szkodliwa dla przebiegu ciąży w pierwszych tygodniach??

Jestem w 10 tygodniu ciąży, ale do 4 tygodnia nie wiedziałam, że jestem w ciąży i przyjmowałam różne suplementy. Jeden z nich zawierał witaminę A w ilości 800ug. Teraz się martwię czy mogła ona zaszkodzić dziecku.

Proszę z ginekologiem prowadzącym ciążę dokładnie omówić stosowaną dotychczas suplementację jak rownież tę niezbędną w czasie ciąży.
Witamina A jest jedną z substancji, która może mieć niekorzystne działanie na rozwój płodu, choć jej niedobór może być równie niebezpieczny. Ustalenie właściwej dawki suplementacyjnej wymaga większej informacji na temat Pani stanu zdrowia i ewentualnego zapotrzebowania. Proszę omówić to najlepiej z lekarzem prowadzącym ciążę.
Dzienna dawka witaminy A w formie suplementów diety nie może przekraczać 7 mg/dobę w przypadku beta-karoten oraz 800 µg/dobę w przypadku retinolu i estrów retinolu, czyli jego równoważników. Jeżeli nie przekroczyła Pani tej dawki to proszę się nie martwić. Oczywiście poinformować o tym ginekologa.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Katowicach Ciąża w Warszawie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Gdańsku Ciąża w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4568
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12306
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z