Czy wirus HPV u mężczyzny ustępuje sam?

Od czerwca 2020 roku żyję z wirusem HPV. W badaniach okazało się, że jest to typ wirusa 11 i 16. Przeszłam zabieg czyszczenia macicy, następnie czyszczenia macicy + konizacji szyjki macicy. Mój obecny partner jest tym, który mnie zaraził. Biopsja z fragmentów konizacji wyszła prawidłowo, rana zagoiła się prawidłowo. Czy sypiając aktualnie ze swoim partnerem wciąż się zarażam? Nie robił on badania na wirusa, jedynie powiedział mu to lekarz w 2021, który zamrażał brodawki spowodowane wirusem typu 11. Lekarz powiedział też, że mój partner nic nie musi z tym robić, ponieważ ten wirus u mężczyzn sam ustępuje. 

Większość infekcji wirusem HPV ulega samoistnemu wyleczeniu w przeciągu dwóch lat. Niestety część przechodzi w przewlekłą infekcję, która może być przyczyną nowotworzenia. U kobiet powoduje głównie nowotwory szyjki macicy, ale proces nowotworzenie na podłożu infekcji HPV dotyczyć może też innych narządów w tym prącia u mężczyzn. Niestety nie ma obecnie skutecznego leku, który pozwoliłby pozbyć się tego wirusa. Pozostaje kontynuować badania profilaktyczne i ewentualne zmiany konsultować z odpowiednim specjalistą. Można rozważyć zastosowanie szczepienia przeciwko HPV, choć w przypadku przewlekłej infekcji jego skuteczność będzie mocno ograniczona.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi