2022-06-16

Czy w trakcie ciąży mogą pojawić się wady, których wcześniej nie zauważono w badaniu prenatalnym?

Piszę w takiej sprawie, mianowicie 1 badanie prenatalne USG wyszło dobrze. Podczas 2 badania prenatalnego lekarz stwierdził podejrzenie nerki wielotorbielowtej i zostałam odesłana na oddział patologii ciąży do lekarza, który tę wadę potwierdził. Wszystkie inne parametry dziecka były prawidłowe, zarówno u jednego i u drugiego specjalisty. Byłam teraz na 3 badaniu prenatalnym USG i doktor odesłał mnie z podejrzeniem hipoplazji prawego przedramienia. Czy jest to możliwe, że taka wada była niezauważona przez dwóch specjalistów podczas poprzedniego badania prenatalnego? Czy mogła się rozwinąć dopiero po 22 tc? 

Wady mogą pojawiać się na każdym etapie rozwoju płodowego. W zależności od opisywanej zmiany na wczesnym etapie mogą one być niewidoczne lub nieobecne. Hipoplazja oznacza nieprawidłowy rozwój, którego początek może mieć miejsce na różnym etapie ciąży. W przeciwieństwie do agenezji - całkowitego braku danej struktury, hipoplazja rozpoznawana jest na późniejszym etapie rozwoju.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Katowicach Ciąża w Gliwicach Ciąża w Gdańsku Ciąża w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5055
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
13861
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+120
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z