Czy taka liczba badań RTG, TK i RM nie wpłynie na płodność?

Około 10 lat temu miałam TK głowy, potem RTG odcinka lędźwiowego, szyjnego i barku. Następnie około 5 lat temu RTG miednicy, kolana i kostki i RM głowy, oraz RM kolana. Teraz lekarz kieruje mnie na TK jamy brzusznej. W między czasie trzy RTG klatki piersiowej przed operacją. Czyli będzie to mój drugi TK w życiu. Czy to bezpieczne przy tej ilości badań jaką miałam w życiu? Czy nie zrobię się bezpłodna? Choruję na endometriozę. Wskazanie do badania - bóle brzucha pod lewym żebrem od roku, kilkukrotne USG, kolonoskopia, gastroskopia, krew bez zmian. Kobieta, 31 lat.

Dąży się do tego, aby narażenie na promieniowanie jonizujące było w ciągu życia jak najniższe, jednakże badania te pozwalają na postawienie diagnozy we wielu przypadkach i nie sposób ich niejednokrotnie pominąć w procesie diagnostyczm. Każde z tych badań ma swoje zalety i ograniczenia stąd wybór odpowiedniej metody obrazowania zależy od wiedzy i doświadczenia kierującego lekarza.
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego czasami wykorzystuje się nawet w ciąży, a i badania opierające się na promieniowaniu rentgenowskim w szczególnych przypadkach można wykonać w ciąży.
Reasumując badania, które Pani miała wykonane nie powinny mieć wpływu na endometriozę, ani płodność. Proszę jednak pamiętać, że endometrioza bardzo niekorzystnie wpływa na płodność, szczególnie jeśli pozostaje nieleczona.
Może Pani bezpiecznie wykonać badanie.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2806
Pytań zadanych
przez pacjentów
7005
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi