Czy szczepienie AstraZeneca mogło wywołać przedwczesną menopauzę?

Moja znajoma po przyjęciu preparatu AstraZeneca przestała miesiączkować. Zwróciła się do ginekologa, który zlecił jej badania poziomu hormonów. Interpretacja wyników była dla niej bardzo niepokojąca. "Wyniki wskazują na coś podobnego do przedwczesnej menopauzy". Mam pytanie. Czy producent przeprowadził badania pod kątem wpływu szczepionki na cykl menstruacyjny i system hormonalny u kobiet?

Proszę zapoznać się ChPL - dostępne w internecie. Może brak miesiączki ma inne podłoże?
Pojedyncze oznaczenia hormonów nie uprawniają jeszcze do postawienia takiej diagnozy. Nie ma sugestywnych przesłanej ku temu, żeby którekolwiek ze szczepień przeciwko COVID było związane z takim ryzykiem.
Diagnostykę hormonalną należy powtórzyć.
Proszę powtórzyć badania po 12 tygodniach.
Badania hormonalne należy powtórzyć.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1743
Pytań zadanych
przez pacjentów
5081
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

67
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi