Czy przyjęcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej szybciej wpływa na jej działanie?

Pospieszyłam się z pierwszą tabletką antykoncepcyjną. Od paru miesięcy miesiączkę poprzedzały delikatne plamienia. W tym miesiącu postanowiłam rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (do których chcę teraz wrócić po dość długiej przerwie) i pierwszą z nich wzięłam w dniu pierwszego niewielkiego plamienia, sądząc, że to właśnie jest mój pierwszy dzień okresu. Skutek jest taki, że tabletki przyjmuję już od siedmiu dni, a właściwe krwawienie wciąż nie wystąpiło (dodatkowo ustąpiło nawet to początkowe), mimo iż moje poprzednie miesiączki były dosyć regularne. Stąd też moje pytanie - czy zbyt szybkie przyjęcie pierwszej tabletki spowodowało zatrzymanie krwawienia i najszybciej mogę spodziewać się go teraz dopiero pod koniec blistra? I jak takie przyspieszenie w przyjęciu pierwszej tabletki wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niezgodnie z ich zaleconym schematem może zmniejszyć ich skuteczność w zapobieganiu ciąży. Proszę nadal przyjmować tabletki według dotychczasowego schematu. Jeśli nie pojawi się krwawienie z odstawienia pomocna może być konsultacja ginekologiczna z usg i w zależności od jej wyniku rozważenie utrzymania, bądź zastosowania innego schematu stosowania tabletek.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1648
Pytań zadanych
przez pacjentów
4806
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

65
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi