Czy przyjęcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej szybciej wpływa na jej działanie?

Pospieszyłam się z pierwszą tabletką antykoncepcyjną. Od paru miesięcy miesiączkę poprzedzały delikatne plamienia. W tym miesiącu postanowiłam rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (do których chcę teraz wrócić po dość długiej przerwie) i pierwszą z nich wzięłam w dniu pierwszego niewielkiego plamienia, sądząc, że to właśnie jest mój pierwszy dzień okresu. Skutek jest taki, że tabletki przyjmuję już od siedmiu dni, a właściwe krwawienie wciąż nie wystąpiło (dodatkowo ustąpiło nawet to początkowe), mimo iż moje poprzednie miesiączki były dosyć regularne. Stąd też moje pytanie - czy zbyt szybkie przyjęcie pierwszej tabletki spowodowało zatrzymanie krwawienia i najszybciej mogę spodziewać się go teraz dopiero pod koniec blistra? I jak takie przyspieszenie w przyjęciu pierwszej tabletki wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niezgodnie z ich zaleconym schematem może zmniejszyć ich skuteczność w zapobieganiu ciąży. Proszę nadal przyjmować tabletki według dotychczasowego schematu. Jeśli nie pojawi się krwawienie z odstawienia pomocna może być konsultacja ginekologiczna z usg i w zależności od jej wyniku rozważenie utrzymania, bądź zastosowania innego schematu stosowania tabletek.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2746
Pytań zadanych
przez pacjentów
6943
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi