Czy przy chorobie Hashimoto można suplementować L-karnitynę i kwas linolowy?

Mężczyzna lat 35, od 10 lat leczę się na niedoczynność tarczycy (Hashimoto), obecnie biorę dawkę Euthyrox 112 przy TSH 0,87. Od jakiegoś czasu mam problem z wagą, przytyłem 7 kg, obecna waga to 80 kg. Zacząłem ćwiczyć na siłowni. Czy mogę brać L-karnitynę 1000 mg oraz kwas linolowy 1000 mg na dzień na przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej? Czy nie będzie to wpływać na tarczycę ?
W chorobach o podłożu autoimmunologicznym radzę unikać substancji nienaturalnych, barwników, konserwantów itd.
Dzień dobry,
przy problemach z nadmierną masą ciała najlepszym sposobem jest modyfikacja obecnej diety. Zmniejszając nawet nieznacznie (o 200-300 kcal) ilość przyjmowanie codziennie kilokalorii, w stosunku do naszego zapotrzebowania, doprowadzamy do sukcesywnej utraty kilogramów (wbrew powszechnej opinii Hashimoto nie uniemożliwia schudnięcie za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety). Bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na aktywność fizyczną. Suplementy diety nie mają specjalnego wpływu na przyspieszenie metabolizmu. Bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej nie dadzą żadnych efektów. Ich zażywanie nie zmieni znacznie procesów metabolicznych w organizmie, zatem ich wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej będzie żaden lub tak nieistotny, że właściwie niezauważalny.
Nie powinno wpływać.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2785
Pytań zadanych
przez pacjentów
6957
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi