Czy powinnam usunąć nadżerkę, jeżeli lekarze podają sprzeczne zalecenia?

Mam pytanie dotyczące leczenia nadżerki. Od wielu lat mój lekarz informuje mnie o istnieniu nadżerki, lecz mówi, że nie trzeba jej na razie usuwać. Ostatnio byłam na wizycie u innego lekarza, który stwierdził, iż należy ją usunąć, bo może doprowadzić do rozwoju nowotworu. Proszę o informację, jak należy postąpić w takiej sytuacji? Usuwać nadżerkę czy nie należy jej jednak usuwać?

Obie odpowiedzi mogą być właściwe w zależności od wyników badań - pod uwagę należy wziąć wynik badania cytologicznego rozszerzonego o badanie w kierunku wirusa HPV, pomocne może być badanie biomarkerów nowotworowych oraz ocena kolposkopowa i histopatologiczna pobranego wycinka. Nie wszystkie zmiany w obrębie szyjki należy usuwać, ale w przypadku istotnych przesłanek sugerujących proces nowotworowy decyzję tę należy podjąć zdecydowanie.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3446
Pytań zadanych
przez pacjentów
8299
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi