Czy powinnam usunąć nadżerkę, jeżeli lekarze podają sprzeczne zalecenia?

Mam pytanie dotyczące leczenia nadżerki. Od wielu lat mój lekarz informuje mnie o istnieniu nadżerki, lecz mówi, że nie trzeba jej na razie usuwać. Ostatnio byłam na wizycie u innego lekarza, który stwierdził, iż należy ją usunąć, bo może doprowadzić do rozwoju nowotworu. Proszę o informację, jak należy postąpić w takiej sytuacji? Usuwać nadżerkę czy nie należy jej jednak usuwać?

Obie odpowiedzi mogą być właściwe w zależności od wyników badań - pod uwagę należy wziąć wynik badania cytologicznego rozszerzonego o badanie w kierunku wirusa HPV, pomocne może być badanie biomarkerów nowotworowych oraz ocena kolposkopowa i histopatologiczna pobranego wycinka. Nie wszystkie zmiany w obrębie szyjki należy usuwać, ale w przypadku istotnych przesłanek sugerujących proces nowotworowy decyzję tę należy podjąć zdecydowanie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3917
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10061
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+105
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi