Czy powinnam stosować leki na cukrzycę?

Poziom glukozy na czczo między 80-94, dwie godziny po posiłku w granicach 98-126. Glukometr otrzymałam po wykonaniu tzw. krzywej cukrowej, gdzie wynik na czczo wynosił 103, a dwie godziny po podaniu 75 g glukozy 160. Od czasu pomiaru krzywej (2 miesiące temu) straciłam na wadze 8 kg, wykluczyłam z diety pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym. Moja aktywność fizyczna to energiczny marsz przez co najmniej godzinę dziennie i prace domowe (zakupy, odkurzanie, gotowanie, gimnastyka - niestety tylko około 10 min, bo jej nie lubię - nudzi mnie). Czekam na otwarcie basenów, bo niestety ta aktywność jest w tej chwili niedostępna. Mam 61 lat, jestem kobietą, wzrost 165, w tej chwili ważę 68 kg. Moja pani doktor rodzinna zapisała mi Glibetic 1 mg i twierdzi, że jestem cukrzykiem, ponieważ dwie godziny po posiłku poziom cukru powinien osiągnąć stan wyjściowy. Nie biorę tego leku, bo według mojej wiedzy, nie powinnam. Proszę o odpowiedź, co jest dla mnie lepsze - leki czy zmiany trybu życia. Wspomnę tylko, że po utracie kilogramów spadło mi również ciśnienie skurczowe, które wcześniej zaczęło przekraczać 140, w tej chwili 125-135, rozkurczowe nigdy nie przekraczało 85.
W leczeniu chorób metabolicznych przede wszystkim szkolę pacjentów, zachęcam do zmiany stylu życia, szukamy błędów i staramy się je eliminować.
Konieczna jest indywidualna kontrola parametrów, w wielu przypadkach, przy dobrej współpracy zwłaszcza w pierwszych miesiącach, udaje się osiągnąć cel.
Glukoza na czczo w zakresie 103 oznacza nieprawidłową glikemię na czczo, natomiast glikemia 160 po dwóch godzinach od wypicia 75g glukozy oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy. Powyższe nieprawidłowości oznaczają tzw. stan przedcukrzycowy. Jak najbardziej wskazana byłaby zmiana stylu życia - utrata masy ciała, więcej wysiłku fizycznego - po takiej interwencji poziomy glikemii mogą obniżyć się do wartości prawidłowych. Ogólnie włączanie leku typu Gilbetic w takiej sytuacji nie spełnia norm leczenia cukrzycy w XXI wieku, co więcej ten lek nie ma rejestracji w ChPL do leczenia stanu przedcukrzycowego, czyli lekarz leczy Panią tzw. off-label - czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi leku.
Proszę stosować się do zaleceń lekarskich.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1245
Pytań zadanych
przez pacjentów
4272
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

61
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi