Czy po rzuceniu palenia nadal mogą wystąpić choroby związane z tym nałogiem?

Jestem młodą kobietą, mam 30 lat. Między 14 a 22 rokiem paliłam papierosy (nawet paczkę dziennie). Myślałam, że skoro dawno temu rzuciłam palenie, to ryzyko powstania nowotworu czy innych chorób związanych z paleniem mnie nie dotyczy. Teraz dowiedziałam się, że ryzyko jest większe nawet w ciagu 25-30 lat od rzucenia palenia, co mnie przeraziło. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? 

Tak, ryzyko wystąpienia chorób związanych z nikotynizmem utrzymuje się na podwyższonym poziomie w stosunku do populacji ogólnej jeszcze przez wiele lat po zaprzestaniu palenia. Z każdym rokiem jednak zmniejsza się i zbliża to poziomu ryzyka całości populacji.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Internista w Dąbrowie Górniczej Internista w Katowicach Internista w Bielsku-Białej Internista w Krakowie Internista w Gliwicach Internista w Warszawie Lekarz rodzinny w Gliwicach Internista w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4055
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10813
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+108
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi