Czy około 10-godzinne opóźnienia w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych mają wpływ na skuteczność?

Od prawie roku przyjmuje tabletki novenette (w trakcie tego roku przez kilka miesięcy lesinelle, ale teraz od dwóch miesięcy znów novenette). Tabletki przyjmuję raczej regularnie. Nigdy nie opuściłam całkowicie żadnej tabletki. Zdarza mi się zamiast wziąć o 21 to rano, ale zawsze od razu rano biorę jeśli zapomnę wieczorem. Wczoraj odbyłam stosunek, podczas którego po wyjściu okazało się, że gumka zsunęła się z penisa. Nie wiem czy podczas „dojścia” czy przy wychodzeniu. Czy moje rzadkie lecz zdarzające się opóźnienie brania tabletek o ok 10 godzin (następna już o stałej porze) może przyczynić się do zajścia w ciążę? Czy powinnam zgłosić się po tabletkę po? Dodam jeszcze, że wczoraj miałam 8 dzień cyklu (według kalendarzyka niska szansa zajścia w ciążę).
Opóźnienie w przyjęciu tabletki mniejsze niż 12 godzin nie ma istotnego wpływu na skuteczność antykoncepcji. Proszę rozważyć przyjmowanie tabletek rano, wówczas jeśli Pani zapomni przyjąć tabletkę ma Pani cały dzień na przypomnienie sobie o tym. Co do opisanej sytuacji prawdopodobieństwa zajścia w ciążę jest znikome - tabletka "dzień po" nie jest potrzebna.
opóźnienie wzięcia tabletki nie zwiększa ryzyka zajścia w ciążę.
Proszę rozważyć inne metody antykoncepcji.
Dzień dobry,
Ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę w opisanym przez Panią przypadku jest nikłe. Można jednak rozważyć zmianę metody antykoncepcji na taką, która nie wymaga codziennego, regularnego stosowania.
10h opóźnienie nie powinno mieć wpływu na skuteczność
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5903
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi