Czy można zarazić się toksoplazmozą od psa?

Własnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży, 4 tydzień. Zrobiłam badanie na toksoplazmozę i wyszła negatywna, ale też że nie mam przeciwciał. Mam 3 psy w domu, jeden mieszka ze mną w mieszkaniu. Ok. miesiąc temu dostały trochę surowego mięsa i kości woieprzowe. Żyję teraz ciągle w strachu, że mogę się od nich zarazić, zwłaszcza od pieska, który przebywa ze mną w domu. Jakie jest zagrożenie w tej sytuacji i czy jest możliwość, że po zjedzeniu mogą mieć toksoplazmozę? 

Podobnie jak człowiek pies jest tylko żywicielem pośrednim dla pierwotniaka powodującego toksoplazmozę przez co nie można bezpośrednio zarazić się toksoplazmozą od psa, choć psy podobnie jak ludzie mogą na tę chorobę chorować. Proszę stosować się do zaleceń diagnostycznych w celu wykrywania infekcji Toxolpasma oraz przyłożyć szczególną wagę do higieny. Przede wszystkim ważne jest dokładne mycie warzyw i rąk przed przystąpieniem do przygotowania posiłków.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2403
Pytań zadanych
przez pacjentów
5858
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi