Czy mogę profilaktycznie wykonać RTG płuc?

Aktualna sytuacja powoduje to, że zastanawiam się nad tym czy mogę profilaktycznie wykonać (na własny koszt) przeswietlenie płuc. Nawet nie mam pojęcia kiedy to ostatnio robiłem (2014 lub wcześniej). Czy mogę tak postąpić? Mój Tato zmarł na nowotwór płuc. Nie palę tytoniu. Ale akurat to może wystąpić u niepalących też.
Profilaktyczne badanie rtg klatki piersiowej jest wskazane co 2 lata. Tak więc jak najbardziej może Pani/Pan je wykonać.
Oczywiście, wykonanie RTG płuc jest w pełni zasadne, a wręcz wskazane. Badaniem dokładniejszym pozwalającym na uzyskanie więcej informacji o stanie miąższu płuc jest badanie tomograficzne - HRCT. Na oba badania (także komercyjne) wymagane jest skierowanie lekarskie, które uzyska Pan podczas konsultacji z lekarzem rodzinnym lub internistą.
Znajduje się Pan w grupie osób z obciążeniem dziedzicznym, powinien Pan wykonać RTG płuc skierowanie wypisze lekarz rodzinny
Nie ma czegoś takiego jak profilaktyczne RTG bo nic to nie wnosi. Jak jest potrzeba to wykonuje się tomografię niskodawkową.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi