Czy mogę dzielić na pół tabletki jeżeli nie mogę połknąć w całości?

Mam nietypowe pytanie. Dostałam lek Roswera, a niestety nie jestem w stanie połykać tabletek (mam blokadę). Czy w związku z tym mogę te tabletki pokruszyć na pół?

Zasadniczo tabletek powlekanych, bez zaznaczonej linii pomagającej przełamać tabletkę nie należy dzielić. W przypadku niektórych leków kwaśne pH treści żołądkowej może zaburzyć wchłanianie leku lub nawet całkowicie je uniemożliwić.
Preparat Roswera w zależności od dawki ma tabletki umożliwiające podzielenie na mniejsze części.
Tabletek bez zaznaczonej linii umożliwiającej dzielenie tabletek nie należy łamać. Najlepiej proszę skontaktować się z lekarzem, aby przepisał inny preparat w mniejszych tabletkach.
Nie powinna Pani dzielić tabletki, może to wpłynąć na jej wchłanianie i właściwości.
Tabletek bez zaznaczonej linii umożliwiającej dzielenie tabletek nie należy łamać. Najlepiej proszę skontaktować się z lekarzem, aby przepisał inny preparat w mniejszych tabletkach, a po drugie to nie powinna Pani dzielić tabletki, może to wpłynąć na jej wchłanianie i właściwości.
Tabletki podzielne mają zaznaczoną linie do przełamywania. Tabletek pozbawionych takiej linii nie należy dzielić.
Lepiej będzie zażywać tabletki w całości w odpowiedniej dawce (preparat Roswera ma wiele dawek). Tabletek bez "pomocniczej" podziałki nie należy dzielić.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2808
Pytań zadanych
przez pacjentów
7017
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi