2023-12-16

Czy jestem już chroniona przed ciążą?

Zaczęłam stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w nieznany dzień cyklu (brak miesiączki przez kilka miesięcy) rozpoczęłam swoje pierwsze opakowanie 2 listopada po 21 dniach stosowania tabletek, odbyłam 7-dniową przerwę, w trakcie której pojawił się okres (22 listopada skończyłam opakowanie, 26 listopada zaczęła się miesiączka i trwała 5 dni) pierwszą tabletkę drugiego opakowania wzięłam 30 listopada. Teraz kończę kolejne opakowanie.

Dzień dobry, rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych bez związku z konkretnym dniem cyklu menstruacyjnego, zwłaszcza po dłuższym okresie braku miesiączki, wymaga szczególnej uwagi. Zazwyczaj, aby antykoncepcja była skuteczna od samego początku, zaleca się rozpoczęcie przyjmowania tabletek pierwszego dnia naturalnej miesiączki. W sytuacji, gdy tabletki zaczęto stosować w innym dniu, większość wytycznych zaleca dodatkową ochronę antykoncepcyjną, taką jak prezerwatywy, przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Mając na uwadze, że rozpoczęła Pani stosowanie tabletek w nieokreślonym dniu cyklu, ale przestrzegała Pani 7-dniowej przerwy po 21 dniach stosowania i następnie rozpoczęła kolejne opakowanie zgodnie z zaleceniami, a miesiączka pojawiła się w czasie przerwy, wydaje się, że organizm prawidłowo zareagował na hormony. Jeśli dokładnie przestrzegane były instrukcje dotyczące przyjmowania tabletek, bez pominięć i zgodnie z instrukcją, to ochrona antykoncepcyjna powinna być utrzymana.

Jednak dla pewności oraz w celu dostosowania najbardziej odpowiedniej metody antykoncepcji do Pani indywidualnej sytuacji, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może uwzględnić wszystkie czynniki, w tym historię miesiączkowania, obecne i przeszłe stany zdrowia oraz inne używane leki, aby zapewnić, że wybrana metoda antykoncepcji jest dla Pani najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza.

Pamiętaj proszę, że regularne wizyty u ginekologa i otwarte omawianie wszelkich wątpliwości związanych ze stosowaniem antykoncepcji są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ginekolog w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4