Czy jako ciężarna mogę odwiedzić osobę chorą na różę?

Jestem w 2 miesiącu ciąży, moja mama zachorowała na różę. Proszę o informację czy mogę ją odwiedzić? Czy wizyty są raczej niewskazane?

Róża jest chorobą zakaźną, nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Ma podłoże bakteryjne i dotyczy skóry oraz tkanki podskórnej. Wywołują ją najczęściej paciorkowce ß-hemolizuje tzw.Streptococcus pyogenes,.jednak do zakażeń z bezpośredniego kontaktu dochodzi bardzo rzadko, ponieważ róża dotyka skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek jest więc barierą ochronną przed paciorkowcami. Jednak kontakt z wydzieliną z pęcherza przy obecności mikrourazów-uszkodzenia własnego naskórka, może doprowadzić do zakażenia. Jeżeli istnieje ryzyko, to lepiej nie kontaktować się bezpośrednio z chorym .

Róża nie jest chorobą, którą może się Pani zarazić inaczej niż przez kontakt bezpośredni. Jednakże w okresie ciąży proponuję ograniczyć kontakt z wszystkimi osobami chorymi zakaźnie.
zalecam ograniczyc kontakt z osobą chorą na różę.
w okresie ciąży nie jest wskazane narażanie się na jakiekolwiek czynniki infekcyjne
Wskazane jest izolacja pacjentki, tym bardziej że jest Pani w I trymestrze ciąży - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Warszawie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Gdańsku Ciąża w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4568
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12306
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z