2023-12-16

Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę i kiedy będę dalej chroniona normalnie?

Zażywam regularnie tabletki antykoncepcyjne o godz. 21. Ostatnio pierwszą tabletkę po 7-dniowej przerwie przyjęłam o godz. 2 w nocy. O 5 rano wystąpiły u mnie bardzo lekkie wymioty, po których normalnie położyłam się spać. O godz. 12:30 szukając informacji czy takie lekkie wymioty wpłynęły jakoś negatywnie na wchłonięcie leku, przestraszona wzięłam nową tabletkę z tego samego blistra, gdyż nie posiadam zapasowego. O godz. 21 tego samego dnia wzięłam drugą zgodnie z harmonogramem. W tygodniu poprzedzającym ten incydent współżyłam bez zabezpieczenia. Nadmienię, że zamierzam dokończyć opakowanie normalnie i po 20 dniach zrobić 7-dniową przerwę.

Skoro zamierza Pani przyjmować tabletki przez 20 dni zamiast 21 to w jakim celu zadawać pytanie?
Dzień dobry, w sytuacji, gdy doszło do wymiotów w ciągu kilku godzin po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, istnieje ryzyko, że lek nie został w pełni wchłonięty przez organizm, co może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. Decyzja o przyjęciu dodatkowej tabletki była rozsądnym krokiem, aby zmniejszyć ryzyko zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej, zwłaszcza jeśli nie jest Pani pewna, czy tabletki zostały wchłonięte prawidłowo.

Jednak przyjęcie dodatkowej tabletki z tego samego opakowania oznacza, że opakowanie zostanie zakończone jeden dzień wcześniej. Rozważyć proszę pominięcie przerwy pomiędzy pomiędzy opakowaniami.

Jeśli chodzi o ryzyko ciąży związane ze współżyciem w tygodniu poprzedzającym ten incydent, jest ono ogólnie niskie, biorąc pod uwagę regularne stosowanie antykoncepcji i szybką reakcję na potencjalne zmniejszenie skuteczności (przyjęcie dodatkowej tabletki). Niemniej jednak, aby być całkowicie pewnym, zalecam obserwację swojego ciała i, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, wykonanie testu ciążowego po upływie odpowiedniego czasu od ostatniego stosunku bez zabezpieczenia, czyli najlepiej po około 2-3 tygodniach, aby uzyskać wiarygodny wynik.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa, w sytuacjach niepewności co do skuteczności antykoncepcji, można rozważyć dodatkowe metody zabezpieczenia, takie jak prezerwatywy, do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania tabletek.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących stosowania antykoncepcji, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, który może dostarczyć szczegółowych informacji i odpowiedzi na specyficzne pytania związane z Pani indywidualną sytuacją.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gliwicach Ginekolog w Katowicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4