Czy dolegliwości związane z układem moczowym mogą wpłynąć na starania o dziecko?

Mam 28 lat. Od około roku mam bardzo nietypowy problem z oddawaniem moczu w okresie mniej wiecej, kiedy powinnam mieć owulację. Oddaje wtedy bardzo mało moczu przy normalnym spożywaniu płynów. Strumień moczu jest wtedy bardzo słaby. Początkowo przyjmowałam antybiotyki - lekarze podejrzewali zapalenie pęcherza. Jednak problem pojawia się co miesiąc. Miałam robione USG jamy brzusznej oraz USG narządu rodnego - wszystko w porządku. Wyniki moczu również dobre. Czy to może być coś poważnego? Czy takie dolegliwości mogą być przeszkodą w staraniach o dziecko?

Dobry wieczór,
opisywane przez Panią zmniejszone oddawanie moczu samo w sobie nie powinno być przyczyną tak poważnych konsekwencji, jak trudność zajścia w ciążę. Natomiast może być to objaw wynikający z innego zaburzenia, podobnie jak wspomniana trudność.
Jeśli w badaniach medycznych przyczyna pozostaje nieuchwytna, zbawienne może okazać się podejście osteopatyczne. Przedstawiając sprawę bardzo ogólnie, zgodnie z nim taki objaw występujący podczas menstruacji mógłby świadczyć o zaburzeniach funkcjonalnych w tym rejonie. Z kolei takie zaburzenia (np. zwiększone lokalne napięcia tkanek miękkich) teoretycznie mogą wpływać na zdolność zajścia w ciąże w wyniku np. niewystarczającego samooczyszczania się macicy podczas menstruacji, zmiany ukrwienia jajników poprzez zwiększone napięcie ścian naczyń itd.
Aby postawić diagnozę potrzebne jest badanie i terapia. W tym celu radzę udać się na wizytę do osteopaty specjalizującego się w okołociążowej terapii kobiet.
Życzę zdrowia
Michał Otto
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2733
Pytań zadanych
przez pacjentów
6931
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi