2023-12-05

Czy będąc w ciąży mogę suplementować jod przy prawidłowym TSH?

Mam 30 lat. Jestem po usunięciu tarczycy z powodu raka brodawkowatego. Staram się o dziecko za zgodą lekarza prowadzącego. Według moich informacji kobieta w ciąży powinna suplementować kwas foliowy, jod, witaminę D3 i kwasy omega 3. Proszę o pomoc.

Witam, pewnie! Suplementacja jest zalecana! Bliższych informacji może udzielić specjalista położnictwa lub lekarz rodzinny w trakcie porady. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Dzień dobry,

Suplementacja jodu jest zalecana kobietom w ciąży ze względu na jego kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, które regulują wiele funkcji organizmu, w tym metabolizm i rozwój mózgu u dziecka. W sytuacji, gdy jest Pani po usunięciu tarczycy i prawdopodobnie przyjmuje Pani leki zastępujące hormony tarczycy, suplementacja jodu powinna być dokładnie skonsultowana z lekarzem endokrynologiem lub ginekologiem prowadzącym ciążę.

Prawidłowe stężenie TSH (hormonu tyreotropowego) jest ważne, zwłaszcza w kontekście ciąży, i wymaga regularnego monitorowania, aby dostosować odpowiednie dawki leków zastępujących hormony tarczycy. Lekarz prowadzący, znając Pani historię medyczną i aktualny stan zdrowia, jest najbardziej kompetentny, aby zdecydować o konieczności i dawce suplementacji jodu, biorąc pod uwagę Pani indywidualne potrzeby.

Kwas foliowy (pamiętać proszę o jego aktywnej formie!), witamina D3, oraz kwasy omega-3 są również zalecane do suplementacji w ciąży, ponieważ mają pozytywny wpływ na rozwój płodu i ogólny stan zdrowia matki. Kwas foliowy jest szczególnie ważny we wczesnych etapach ciąży dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, natomiast witamina D3 wspiera rozwój kośćca, a kwasy omega-3 są korzystne dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka.

Każdy przypadek jest indywidualny, szczególnie w kontekście istniejących schorzeń i przeszłości medycznej, dlatego decyzja o suplementacji powinna być zawsze podjęta pod nadzorem lekarza. Proszę regularnie konsultować się ze swoim lekarzem, aby dostosowywać suplementację do aktualnych potrzeb i zaleceń medycznych, zapewniając sobie i dziecku najlepszą opiekę i wsparcie w tym wyjątkowym czasie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Gliwicach Endokrynolog w Katowicach Endokrynolog w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4