2022-08-25

Co zrobić, aby przytyć?

Mam problem z przytyciem i nie wiem co robić. Ważę 58 kg jak na swój wiek 24 lat to słabo. Staram się jeść m.in. białko i węglowodany Ale nic. Jest jest jaki suplement diety albo lek, żeby wzmocnić organizm? Od szyji do paska strasznie jestem chudy

Wskazana wizyta u lekarza w celu wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych i kontrolnych bad.obrazowych typu usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej, żeby wykluczyć ew. schorzenia będące przyczyną niedowagi. Następnie wskazana konsultacja dietetyczna (na którą należy zabrać wyniki wykonanych badań) i zajęcia fizyczne (pod okiem trenera, który dobierze właściwe ćwiczenia)
Proszę zgłosić się do dietetyka, należy wykluczyć zaburzenia odżywiania
Dzień dobry, jeśli ma Pan problem z przytyciem, warto umówić się na wizytę do dietetyka/ psychodietetyka, który wspólnie z Panem przeanalizuje sposób żywienia, zapotrzebowanie energetyczne, tryb dnia i pomoże stopniowo zwiększać ilość energii, która przyczyni się do wzrostu masy ciała. Należy także wykonać badania laboratoryjne mające na celu ocenę stanu odżywienia, podstawowe badania powinien zlecić lekarz pierwszego kontaktu.
Przybranie na masie ciała wymaga sporego nakładu pracy oraz cierpliwości. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc osiągnąć zamierzony cel.

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza dotychczasowego sposobu odżywiania. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym Pan będzie mógł zapisywać, co i kiedy jada. Ważne jest, aby dieta była urozmaicona i dostarczała organizmowi odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów.

Węglowodany to główne źródło energii dla organizmu, a białka są potrzebne do budowania mięśni. Warto wybierać produkty bogate w węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryże, warzywa i owoce. Białka natomiast warto dostarczać z produktów takich jak mięso, ryby, jaja, nabiał czy rośliny strączkowe.

Zalecam skonsultowanie się z doświadczonym dietetykiem, który pomoże Panu opracować indywidualny plan żywieniowy oraz doradzi w kwestii stosowania suplementów diety. Warto również rozważyć wizytę u lekarza, aby wykluczyć choroby układu trawiennego lub inne schorzenia, które mogą powodować utratę masy ciała.

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Panu osiągnąć zamierzony cel.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Dietetyk w Warszawie Dietetyk w Katowicach Dietetyk w Dąbrowie Górniczej Dietetyk w Bielsku-Białej Dietetyk w Gliwicach Dietetyk w Poznaniu Dietetyk w Krakowie Dietetyk w Częstochowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5516
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
14768
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+125
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie