2023-11-29

Co na to lekarz medycyny pracy? Czy dopuści mnie do pracy?

Dostałam skierowanie na badanie okresowe pracownicze w tym rtg klatki piersiowej. Jestem w 4 tygodniu ciąży. Czy powinnam je zrobić? Czy mogę odmówić?

Należy to skonsultować ze specjalistą medycyny pracy, który wystawił skierowanie.
Dawka promieniowania w RTG jest na tyle mała że osobiście nie stosuję w ciąży nawet żadnych osłon, większe promieniowanie pochłania Pani jadąc samochodem dłuższą trasę. Natomiast stanowisko pracy należy dostosować do Pani stanu, dopuszczenie do pracy nie jest wykluczone.
Dzień dobry,

W przypadku, gdy jest Pani w 4 tygodniu ciąży, istotne jest podjęcie wszelkich środków ostrożności w celu ochrony zdrowia Pani i rozwijającego się dziecka. Ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, jest zwykle odradzana ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu. Właśnie z tego powodu podejrzenie ciąży jest przeciwwskazaniem do wykonania badania RTG, chyba że jest to absolutnie konieczne z medycznych względów i nie ma innej alternatywy diagnostycznej.

W takiej sytuacji, Pani ma prawo odmówić wykonania badania RTG klatki piersiowej informując o swojej ciąży lekarza medycyny pracy. Lekarz powinien wziąć pod uwagę Pani stan i dostosować rodzaj zalecanych badań, tak aby nie narażać na ryzyko Pani ani rozwijającego się dziecka. Możliwe, że zaleci inne, bezpieczne metody oceny stanu zdrowia, które nie wymagają stosowania promieniowania.

Proszę poinformować lekarza medycyny pracy o swojej ciąży jak najszybciej, aby mógł on dostosować plan badań do Pani aktualnej sytuacji. Lekarz ten ma również obowiązek zachowania poufności Pani danych osobowych i informacji o stanie zdrowia.

Pamiętać proszę, że bezpieczeństwo i zdrowie Pani oraz dziecka są najważniejsze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do badań w trakcie ciąży, warto również skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ciąża w Krakowie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4