Boreliozę lepiej leczyć ziołami czy antybiotykami?

Mam w rodzinie osobę, która jest wielkim zwolennikiem leczenia się ziołami. Mniej więcej rok temu dowiedziała się, że od około roku ma boreliozę. Od razu podjęła leczenie ziołami i twierdzi, że objawy (ból nogi) ustąpiły, a więc zapewne jest zdrowa. Odmawia konsultacji lekarskiej. Czy poleganie na objawach jest poprawne, czy jednak powinna i dlaczego skonsultować się z lekarzem? Jaka jest statystyczna skuteczność obu metod?

Zalecana konsultacja lekarska i wdrożenie leczenia.
Leczenie boreliozy nie jest obowiązkowe, można leczyć się też samodzielnie dowolną metodą. Jeśli jednak chodzi o skuteczność leczenia to pomiędzy antybiotykoterapią a metodami alternatywnymi jest olbrzymia przepaść.
Konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwkrętkowego uznanymi metodami (antybiotykoterapia).
Póki co udowodniono skuteczność antybiotyków oraz nie udowodniono skuteczności ziół. Wybór terapii należy do pacjenta.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5924
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi