Boreliozę lepiej leczyć ziołami czy antybiotykami?

Mam w rodzinie osobę, która jest wielkim zwolennikiem leczenia się ziołami. Mniej więcej rok temu dowiedziała się, że od około roku ma boreliozę. Od razu podjęła leczenie ziołami i twierdzi, że objawy (ból nogi) ustąpiły, a więc zapewne jest zdrowa. Odmawia konsultacji lekarskiej. Czy poleganie na objawach jest poprawne, czy jednak powinna i dlaczego skonsultować się z lekarzem? Jaka jest statystyczna skuteczność obu metod?

Zalecana konsultacja lekarska i wdrożenie leczenia.
Leczenie boreliozy nie jest obowiązkowe, można leczyć się też samodzielnie dowolną metodą. Jeśli jednak chodzi o skuteczność leczenia to pomiędzy antybiotykoterapią a metodami alternatywnymi jest olbrzymia przepaść.
Konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwkrętkowego uznanymi metodami (antybiotykoterapia).
Póki co udowodniono skuteczność antybiotyków oraz nie udowodniono skuteczności ziół. Wybór terapii należy do pacjenta.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8533
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi