Badanie stężenia kwasu moczowego - czy górna granica normy jest powodem do obaw?

Ostatnio otrzymałem wynik badania kwasu moczowego 7 mg/dl, czyli górna granica. Zażywam ostatnio sporo leków moczopędnych, jak Żuravit Forte czy Urosept, na problemy związane z pieczeniem cewki moczowej. Wcześniej byłem leczony na bakterię Klebsiellę pneumoniae w moczu. Od września posiew moczu i nasienia ujemny. Czy ten podwyższony poziom kwasu moczowego jest wynikiem zażywania tych leków? Czasem ostatnio czuję ból w dolnej części pleców. Urolog widział te wyniki i nic nie mówił odnośnie kwasu moczowego. Mam dalej zażywać Urosept i wykonać wymaz z cewki moczowej - panel urogenitalny w kierunku różnych bakterii. Czy nie powinienem się niepokoić wynikiem kwasu moczowego?
Wartość stężenia kwasu moczowego nie ma nic wspólnego z opisywaną infekcją cewki moczowej. Proszę stosować się do zaleceń urologa.
Stężenie kwasu moczowego nie ma związku z lekami, które Pan przyjmował. Prawidłowe, docelowe wartości kwasu moczowego we krwi zależą od współistnienia innych chorób m.in. dny moczanowej, chorób nerek lub chorób sercowo-naczyniowych.
Wymienione przez Pana preparaty nie są lekami moczopędnymi, dna moczanowa to choroba metaboliczna, zwykle występująca z innymi zaburzeniami metabolicznymi. Infekcja dróg moczowych to jedna sprawa, a wyjaśnienie czy jest Pan zagrożony chorobą/chorobami metabolicznymi to druga moim zdaniem ważniejsza sprawa. Proszę kontynuować leczenie zalecone przez urologa i rozpocząć diagnostykę.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi