Badanie stężenia kwasu moczowego - czy górna granica normy jest powodem do obaw?

Ostatnio otrzymałem wynik badania kwasu moczowego 7 mg/dl, czyli górna granica. Zażywam ostatnio sporo leków moczopędnych, jak Żuravit Forte czy Urosept, na problemy związane z pieczeniem cewki moczowej. Wcześniej byłem leczony na bakterię Klebsiellę pneumoniae w moczu. Od września posiew moczu i nasienia ujemny. Czy ten podwyższony poziom kwasu moczowego jest wynikiem zażywania tych leków? Czasem ostatnio czuję ból w dolnej części pleców. Urolog widział te wyniki i nic nie mówił odnośnie kwasu moczowego. Mam dalej zażywać Urosept i wykonać wymaz z cewki moczowej - panel urogenitalny w kierunku różnych bakterii. Czy nie powinienem się niepokoić wynikiem kwasu moczowego?
Wartość stężenia kwasu moczowego nie ma nic wspólnego z opisywaną infekcją cewki moczowej. Proszę stosować się do zaleceń urologa.
Stężenie kwasu moczowego nie ma związku z lekami, które Pan przyjmował. Prawidłowe, docelowe wartości kwasu moczowego we krwi zależą od współistnienia innych chorób m.in. dny moczanowej, chorób nerek lub chorób sercowo-naczyniowych.
Wymienione przez Pana preparaty nie są lekami moczopędnymi, dna moczanowa to choroba metaboliczna, zwykle występująca z innymi zaburzeniami metabolicznymi. Infekcja dróg moczowych to jedna sprawa, a wyjaśnienie czy jest Pan zagrożony chorobą/chorobami metabolicznymi to druga moim zdaniem ważniejsza sprawa. Proszę kontynuować leczenie zalecone przez urologa i rozpocząć diagnostykę.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2396
Pytań zadanych
przez pacjentów
5825
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi