2023-12-19

Antykoncepcja, a leki przeciwdepresyjne - jak łączyć?

Jaką skuteczną metodę antykoncepcji mogę zastosować, jeśli regularnie przyjmuję tabletki przeciwdepresyjne ?

Proszę w tej sprawie skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym. Być może optymalnym rozwiązaniem będzie iud.
Dzień dobry,

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Zazwyczaj większość metod antykoncepcji hormonalnej, takich jak pigułki, plastry, zastrzyki czy krążki dopochwowe, nie wchodzi w znaczące interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi. Jednakże, zawsze warto skonsultować tę kwestię z lekarzem, który zna dokładny profil działania przepisywanych leków przeciwdepresyjnych oraz historię Pani zdrowia.

Warto rozważyć użycie wkładki wewnątrzmacicznej (IUD), która jest dostępna zarówno w wersji z hormonami, jak i bez (miedziana). IUD jest długoterminową metodą antykoncepcyjną, wysoce skuteczną, a jej działanie nie jest zaburzane przez inne przyjmowane leki, w tym leki przeciwdepresyjne. Wkładka miedziana jest całkowicie wolna od hormonów i może być dobrą opcją dla kobiet, które mają przeciwwskazania do stosowania hormonów.

Proszę pamiętać, że wybór odpowiedniej metody antykoncepcji powinien być dokonany po konsultacji z ginekologiem, który uwzględni Pani stan zdrowia, preferencje oraz ewentualne interakcje z przyjmowanymi lekami przeciwdepresyjnymi. Lekarz może również zasugerować dodatkowe badania lub konsultacje z innymi specjalistami, jeśli będzie to konieczne.

Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach przeciwdepresyjnych, oraz o wszelkich wcześniejszych doświadczeniach z różnymi metodami antykoncepcji. Pełna informacja pozwoli lekarzowi na dokładną ocenę sytuacji i zalecenie najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej metody antykoncepcji.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psychiatra w Dąbrowie Górniczej Psychiatra w Gliwicach Psychiatra w Warszawie Psychiatra w Bielsku-Białej Psychiatra w Krakowie Psychiatra w Łodzi Psychiatra w Katowicach Psychiatra we Wrocławiu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4