AZS

Zdrowie A-Z

Atopowe zapalenie skóry (AZS), znane również jako egzema atopowa, to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się suchą, swędzącą i zapalną skórą, która może prowadzić do zmian skórnych, takich jak zaczerwienienia, pękanie skóry, a nawet nadżerki i owrzodzenia. Osoby z AZS mogą doświadczać nawracających okresów zaostrzeń i łagodzenia objawów, które często związane są z reakcjami na alergeny, stres lub inne czynniki środowiskowe. Leczenie AZS obejmuje stosowanie nawilżaczy, kremów z kortykosteroidami, kąpieli w soli morskiej, unikanie drażniących substancji, a także kontrolę środowiska, taką jak unikanie skórzanych wyprawek czy ograniczenie czasu spędzanego w kąpieli. W niektórych przypadkach, gdy objawy są ciężkie i nie odpowiadają na standardowe leczenie, konieczne może być stosowanie leków immunosupresyjnych lub fototerapii, ale leczenie to powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „AZS”.

Najnowsze pytania pacjentów
Jaki krem zastosować przy zapaleniu napletka przy cukrzycy?
Mam zapalenie skóry napletka nawrotowe, jako, myślę powikłanie cukrzycy. Czy maść Pimafucort może być zastosowana? Jaka inna może być skuteczna? Z góry dziękuje za odpowiedz
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zastosować maść lub krem Pimafucort. W przypadku braku skuteczności należy pobrać wymaz na posiew bakteriologiczny i mykologiczny z antybiogramem - wynik będzie rozstrzygający.
Co robić w przypadku reakcji alergicznej u 4-letniego dziecka?
Syn (4 lata) dostał nagłej, silnej reakcji alergicznej. Świąd oczu i zaczerwienienie, ataki kichania, katar i wysypka na twarzy. Reakcja nastąpiła po wejściu do spiżarki. Jak reagować w takiej sytuacji i co podać? Syn od urodzenia ma AZS i podejrzenie alergii.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u pediatry.
Czy mogę zrobić tatuaż chorując na AZS?
Posiadam na dłoniach AZS, które aktualnie jest zaleczone. Czy w takim wypadku mogę zdecydować się na tatuaż?
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
tatuaż może spowodować zaostrzenie AZS
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Jakie kosmetyki do atopowego zapalenia skóry wybrać?
Mam pytanie odnośnie AZS (atopowego zapalenia skóry). Chodzi o pielęgnacje, która niestety nie należy do najtańszych, a w tym miesiącu chciałbym zakupić bardziej budżetowe kosmetyki. Moja pani dermatolog poleciła mi żel pod prysznic Hmile De Douche zastanawiam się, czy istnieje...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z dermatologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4