Zdrowe Kości Pracownia Densytometrii

badania gęstości kości, profilaktyka osteoporozy
Umów wizytę
O nas

Drodzy Pacjenci!
Pragnę poinformować Państwa, że Pracownia Densytometrii działa nieprzerwanie i wszystkie badania odbywają się zgodnie z grafikiem dostępnym na stronie internetowej https://zdrowekosci.pl/.

Zachęcam do indywidualnego umawiania się na badania telefonicznie lub online.

W związku z zagrożeniem wirusem COVID-19 w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo niezmiennie zachowuję najwyższe standardy higieny oraz stosuję się do wszystkich wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Po każdym badaniu dezynfekuję aparat DXA oraz inne przestrzenie, z jakimi mogą mieć Państwo styczność. Codziennie używam także lampy bakteriobójczej.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu.

 

Własną pracownię densytometryczną prowadzę od września 2019 roku, a samymi badaniami DXA zajmuje się nieprzerwanie od 2003 roku. W swoim życiu wykonałem ok. 100 tysięcy badań gęstości kości. Z dziedziną radiologii związany jestem od 1986 roku. W latach 1988-2004 pracowałem w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, a w latach 2003-2019 kierowałem Zespołem Techników w firmie Synexus.

 

Osteoporoza, czyli cichy złodziej kości

Osteoporoza jest chorobą metaboliczną, w wyniku której kości zmniejszają swoją mineralną gęstość, a co za tym idzie tracą swoją jakość. W konsekwencji szkielet osłabia się, przez co zwiększa się jego podatność na złamania.

Choroba ta początkowo nie daje żadnych objawów, gdyż utrata tkanki kostnej nie powoduje dolegliwości bólowych, stąd też osteoporozę nazywa się często cichym złodziejem kości. Dopiero tzw. złamania niskoenergetyczne, które powstają w sposób nieadekwatny do urazu, mogą być alarmujące. W wyniku osteoporozy najczęściej dochodzi do złamań szyjki kości udowej, biodra, kręgosłupa, miednicy, nadgarstka oraz przedramienia.

Problem ten dotyka co trzecią kobietę i co ósmego mężczyznę po pięćdziesiątym roku życia.

 

Badanie densytometryczne (DXA)

Badanie DXA to rodzaj badania rentgenowskiego. Jest ono jednak wyjątkowo bezpieczne ze względu na bardzo niską dawkę promieniowania, która odpowiada dawce, jaką człowiek otrzymuje w ciągu jednego dnia z otoczenia, wody pitnej czy pokarmu, który spożywa
(tzw. promieniowania tła)

 

Raz wykonana densytometria powinna być powtarzana, w zależności od wyniku:

norma – po dwóch latach osteopenia – po dwóch latach osteoporoza – po roku

Ostatecznie to lekarz decyduje o częstotliwości badania.

 

Jak przebiega badanie densytometryczne?

Badanie densytometryczne wykonuje się przy użyciu skanera DXA wykorzystującego metodę pomiaru pochłaniania dwóch wiązek promieniowania o różnych energiach, co pozwala na odróżnienie kości od tkanek miękkich.

badanie jest całkowicie bezbolesne czas trwania całego badania to ok. 15-20 minut przed wykonaniem badania zostaną Państwo zapytani o wagę i wzrost na początku wizyty zostaną Państwu zadane pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka osteoporozy

 

Dalsze postępowanie po wykonaniu badania

Po wykonaniu badania, zostaną Państwo poinformowani o jego wyniku, a także o dalszym, proponowanym postępowaniu. Należy pamiętać jednak, że ostateczną decyzję w kwestii ewentualnego leczenia lub profilaktyki podejmuje lekarz, z którym należy skonsultować otrzymany wynik.

Wydruk wyniku badania wraz z ogólnymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki osteoporozy otrzymają Państwo przed wyjściem z pracowni.

Nasi specjaliści
lic. elektroradiologii Przemysław Woroniak
elektroradiolog
4.92 / opinii
umów wizytę
5,0
ekier1@poczta.onet.pl 2021.11.18 godz. 22:19
Bez treści

Usługi

Badanie gęstości kości biodro
30 min · 80 zł
Badanie gęstości kości biodro + kręgosłup
30 min · 110 zł
Opis opis opis
Badanie gęstości kości kręgosłup
30 min · 80 zł
Badanie gęstości kości przedramię
30 min · 80 zł
Morfometria kręgosłupa Th/L
30 min · 80 zł

Opinie o placówce

5,0
Pacjent 2021.03.16 godz. 11:15
Bez treści
Nasze placówki
Strona WWW placówki medycznej: Zdrowe Kości Pracownia Densytometrii   Wrocław, Żeromskiego 60 / 6a Regulamin świadczenia usług