uzyskaj pomoc dzięki konsultacjom online
Otępienie objawia się pogorszeniem funkcji poznawczych, w tym zdolności rozumienia, liczenia oraz kłopotami z pamięcią. Problem ten zazwyczaj dotyczy osób starszych, zwłaszcza po 80. roku życia. Wtedy otępienie dotyka aż 20 proc. osób, oczywiście z różnym nasileniem objawów.
Przyczyny otępienia mogą być różne, od obrażeń głowy, przez nadużywanie alkoholu, aż po choroby takie jak Parkinson czy Alzheimer. Istotne jest jednak rozpoznanie przyczyny, dzięki czemu otępienie można będzie w sposób skuteczny leczyć. Zazwyczaj służy do tego farmakoterapia, przy czym zdarza się, że w niektórych przypadkach otępienie jest odwracalne, np. gdy spowodowały je minimalne niedobory witaminy B12.
Omów problemy z otępienie z lekarzem online.
Z lekarzem możesz porozmawiać poprzez czat, wideo lub połączenie głosowe. W trakcie konsultacji online lekarz może wystawić eReceptę i eZwolnienie (jeżeli będzie to konieczne).
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Otępienie pojawia się zazwyczaj w starszym wieku, a u młodszych pacjentów bywa głównie przyczyną chorób infekcyjnych, zatruć czy przyjmowania niektórych leków.
Nie, otępienie nie jest uznawane za normalny objaw starzenia się organizmu, dlatego też wymaga diagnostyki oraz leczenia, by spowolnić postępowanie objawów.
Lekarze przy diagnostyce korzystają przede wszystkim z metod takich jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Dodatkowo stosowane są testy pozwalające na ocenę stopnia zaburzeń otępiennych.
Metody leczenia zależą od przyczyny problemu, zazwyczaj wdrażana jest jednak farmakoterapia.
Neurolodzy wskazują, że mniejsze ryzyko otępienia występuje u osób aktywnych towarzysko oraz intelektualnie.