Otępienie – skuteczne leczenie

Przyczyny, objawy, leczenie online. Porada specjalisty, nawet w 15 minut, także w weekendy i święta!

Leczenie otępienia

uzyskaj pomoc dzięki konsultacjom online

Otępienie objawia się pogorszeniem funkcji poznawczych, w tym zdolności rozumienia, liczenia oraz kłopotami z pamięcią. Problem ten zazwyczaj dotyczy osób starszych, zwłaszcza po 80. roku życia. Wtedy otępienie dotyka aż 20 proc. osób, oczywiście z różnym nasileniem objawów.

Przyczyny otępienia mogą być różne, od obrażeń głowy, przez nadużywanie alkoholu, aż po choroby takie jak Parkinson czy Alzheimer. Istotne jest jednak rozpoznanie przyczyny, dzięki czemu otępienie można będzie w sposób skuteczny leczyć. Zazwyczaj służy do tego farmakoterapia, przy czym zdarza się, że w niektórych przypadkach otępienie jest odwracalne, np. gdy spowodowały je minimalne niedobory witaminy B12.

Jak leczyć otępienie?

Omów problemy z otępienie z lekarzem online. 

  • Wybierz lekarza z listy powyżej.
  • Kliknij w dogodny termin konsultacji.
  • Wypełnij formularz rejestracyjny.
  • Zapłać online i kliknij w link otrzymany mailem, aby rozpocząć.


Z lekarzem możesz porozmawiać poprzez czat, wideo lub połączenie głosowe. W trakcie konsultacji online lekarz może wystawić eReceptę i eZwolnienie (jeżeli będzie to konieczne).

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy otępienie występuje też u osób młodych?

Otępienie pojawia się zazwyczaj w starszym wieku, a u młodszych pacjentów bywa głównie przyczyną chorób infekcyjnych, zatruć czy przyjmowania niektórych leków.

Czy otępienie zawsze towarzyszy starzeniu się?

Nie, otępienie nie jest uznawane za normalny objaw starzenia się organizmu, dlatego też wymaga diagnostyki oraz leczenia, by spowolnić postępowanie objawów.

Jak diagnozuje się otępienie?

Lekarze przy diagnostyce korzystają przede wszystkim z metod takich jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Dodatkowo stosowane są testy pozwalające na ocenę stopnia zaburzeń otępiennych.

Jak przebiega leczenie otępienia?

Metody leczenia zależą od przyczyny problemu, zazwyczaj wdrażana jest jednak farmakoterapia.

Jak zapobiegać otępieniu?

Neurolodzy wskazują, że mniejsze ryzyko otępienia występuje u osób aktywnych towarzysko oraz intelektualnie.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę