Nowotwory jamy ustnej – porady online

Przyczyny, objawy, leczenie online. Bezpieczna porada lekarska, bez wychodzenia z domu!

Wstępna diagnostyka przy nowotworach jamy ustnej

skonsultuj się z lekarzem online

Nowotwory jamy ustnej są rzadkie i każdego roku w Polsce diagnozuje się około tysiąc ich przypadków. Są one rozpoznawane wtedy, gdy zmiana obejmuje język, dziąsła oraz dno jamy ustnej.

 

Główne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania to przede wszystkim palenie wyrobów tytoniowych, a także zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

Objawy są niestety mało charakterystyczne i często są one przez chorych ignorowane. Zazwyczaj są to afty, guzki oraz zmiany wrzodowe w jamie ustnej. W bardziej zaawansowanych stadiach mogą pojawiać się też takie objawy jak przykry zapach z ust, drętwienie twarzy oraz krwawienie.

 

Nawet z pozoru niewinnych objawów nie można więc ignorować, gdyż mogą one wskazywać na nowotwory jamy ustnej. Aby skonsultować symptomy, warto umówić się na rozmowę z lekarzem online.

Jak skonsultować leczenie nowotworu jamy ustnej z lekarzem online?

Wystarczy dosłownie kilka kroków:
  • Wybierz dowolnego ze specjalistów oferujących swoje porady powyżej.
  • Umów konsultację wybierając dogodny termin i wypełnij formularz.
  • Po opłaceniu wizyty przez PayU otrzymasz link, który skieruje Cię do konsultacji z wybranym onkologiem lub chirurgiem.
  • Konsultacja może się odbyć z wykorzystaniem kanałów: audio, wideo lub czatu.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jaka jest częstotliwość występowania nowotworów jamy ustnej?

Nowotwory te są rzadkie i pojawiają się u około tysiąca osób rocznie. Dodatkowo kobiety chorują na nie zdecydowanie rzadziej, aniżeli mężczyźni.

Jak rozpoznaje się raka jamy ustnej?

Rozpoznania dokonuje się na podstawie pobrania wycinka zmiany i jego mikroskopowemu zbadaniu. Pacjenci są poddawani również badaniom obrazowym, w tym USG, TK oraz MRI głowy oraz szyi.

Jakie są objawy raka języka?

Rak języka najczęściej objawia się widocznymi na nim plamami w kolorze białym lub czerwonym, obecnością krost oraz nieprzyjemnym oddechem. Częstą dolegliwością jest ponadto ból gardła.

Jak leczy się raka jamy ustnej?

Leczenie zależy od stopnia rozwinięcia choroby oraz jej lokalizacji. Często możliwe jest jednak wycięcie zmiany, choć jeśli jest ona zbyt duża, wówczas wdrażana będzie chemioterapia.

Jak ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej?

Ryzyko można znacznie zmniejszyć przede wszystkim dzięki rezygnacji z palenia i spożywania alkoholu, a także dzięki dbaniu o stan jamy ustnej. Właśnie dlatego niezbędne są regularne konsultacje dentystyczne.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę