skonsultuj się z lekarzem online
Nowotwory jamy ustnej są rzadkie i każdego roku w Polsce diagnozuje się około tysiąc ich przypadków. Są one rozpoznawane wtedy, gdy zmiana obejmuje język, dziąsła oraz dno jamy ustnej.
Główne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania to przede wszystkim palenie wyrobów tytoniowych, a także zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Objawy są niestety mało charakterystyczne i często są one przez chorych ignorowane. Zazwyczaj są to afty, guzki oraz zmiany wrzodowe w jamie ustnej. W bardziej zaawansowanych stadiach mogą pojawiać się też takie objawy jak przykry zapach z ust, drętwienie twarzy oraz krwawienie.
Nawet z pozoru niewinnych objawów nie można więc ignorować, gdyż mogą one wskazywać na nowotwory jamy ustnej. Aby skonsultować symptomy, warto umówić się na rozmowę z lekarzem online.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Nowotwory te są rzadkie i pojawiają się u około tysiąca osób rocznie. Dodatkowo kobiety chorują na nie zdecydowanie rzadziej, aniżeli mężczyźni.
Rozpoznania dokonuje się na podstawie pobrania wycinka zmiany i jego mikroskopowemu zbadaniu. Pacjenci są poddawani również badaniom obrazowym, w tym USG, TK oraz MRI głowy oraz szyi.
Rak języka najczęściej objawia się widocznymi na nim plamami w kolorze białym lub czerwonym, obecnością krost oraz nieprzyjemnym oddechem. Częstą dolegliwością jest ponadto ból gardła.
Leczenie zależy od stopnia rozwinięcia choroby oraz jej lokalizacji. Często możliwe jest jednak wycięcie zmiany, choć jeśli jest ona zbyt duża, wówczas wdrażana będzie chemioterapia.
Ryzyko można znacznie zmniejszyć przede wszystkim dzięki rezygnacji z palenia i spożywania alkoholu, a także dzięki dbaniu o stan jamy ustnej. Właśnie dlatego niezbędne są regularne konsultacje dentystyczne.