1. Artykuły
 2. Zespół Korsakowa. Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Korsakowa. Przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Korsakowa jest zaburzeniem psychicznym wynikającym z uszkodzenia mózgu. Najczęstszą przyczyną choroby jest długotrwały niedobór witaminy B1 (tiaminy) związany zazwyczaj z alkoholizmem lub niedożywieniem. Objawy obejmują deficyty pamięci, zwłaszcza w zakresie pamięci krótkotrwałej i sprawnej, trudności w zapamiętywaniu nowych informacji, a także tworzeniu fikcyjnych lub zmyślonych wspomnień oraz problemy z orientacją w czasie i przestrzeni.

Zespół Korsakowa. Przyczyny, objawy, leczenie Zespół Korsakowa. Przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Zespół Korsakowa. Przyczyny Zespół Korsakowa. Objawy Zespół Korsakowa. Leczenie

Zespół Korsakowa. Przyczyny

 

Zespół Korsakowa to zaburzenie psychiczne, które wynika z uszkodzenia mózgu, zwłaszcza obszaru znanego jako hipokamp. Najczęściej jest spowodowane długotrwałym i ciężkim niedoborem witaminy B1 (tiaminy), który jest zazwyczaj związany z alkoholizmem lub niedożywieniem. Może także być związane z innymi czynnikami.

 

Oto kilka głównych przyczyn zespołu Korsakowa:

 

Alkoholizm

 

Osoby uzależnione od alkoholu często mają zaburzenia żywieniowe i niewłaściwą dietę, co może prowadzić do niedoborów witaminy B1. Ponadto, alkohol może bezpośrednio wpływać na przyswajanie witamin przez organizm.

 

Niewłaściwa dieta

 

Niedobory żywieniowe, zwłaszcza niedobór witaminy B1, mogą wystąpić u osób z niewłaściwą dietą, ubogą w składniki odżywcze.

 

Zabiegi bariatryczne

 

Osoby, które przeszły operacje bariatryczne, zwłaszcza te, które prowadzą do zmniejszenia absorpcji substancji odżywczych, mogą być bardziej narażone na niedobory witamin, w tym B1.

 

Zaburzenia odżywiania

 

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja nervosa, mogą mieć zaburzenia żywieniowe prowadzące do niedoboru witamin, w tym witaminy B1.

 

Choroby przewodu pokarmowego

 

Zaburzenia przewodu pokarmowego, które wpływają na wchłanianie substancji odżywczych, mogą prowadzić do niedoborów witamin, w tym B1.

 

Zatrucie alkoholem metylowym

 

Spożycie alkoholu metylowego może prowadzić do uszkodzenia nerwów i mózgu, co może przyczynić się do wystąpienia zespołu Korsakowa.

 

Zaburzenia metaboliczne

 

Pewne rzadkie zaburzenia metaboliczne mogą wpływać na metabolizm witaminy B1, co może prowadzić do jej niedoboru.

 

Należy zaznaczyć, że zespół Korsakowa zazwyczaj rozwija się stopniowo, a proces uszkodzenia mózgu jest skomplikowany. Alkoholizm jest jednak jednym z najczęstszych czynników ryzyka związanych z występowaniem tego zespołu.

 

Zespół Korsakowa. Objawy

 

Objawy zespołu Korsakowa obejmują głównie deficyty pamięci i problemy z orientacją. Oto kilka charakterystycznych objawów tego schorzenia:

 

Deficyty pamięci:

 • Amnezja anterogradna: osoby z zespołem Korsakowa mają trudności w tworzeniu nowych wspomnień. Mają problemy z zapamiętywaniem informacji pojawiających się po wystąpieniu schorzenia.
 • Amnezja retrogradna: pacjenci dotknięci tym zespołem mogą mieć trudności z przypominaniem sobie wydarzeń i informacji z okresu przed wystąpieniem choroby.

 

Konfabulacje:

 • Osoby z zespołem Korsakowa często wypełniają luki w swojej pamięci fikcyjnymi lub zmyślonymi informacjami, aby zrekompensować braki w rzeczywistych wspomnieniach.

 

Problemy z orientacją:

 

 • Trudności w określaniu czasu, miejsca i sytuacji. Osoby z zespołem Korsakowa mogą mieć problem z dokładnym określeniem, jaka jest aktualna data czy godzina.

 

Zaburzenia sprawności wykonawczej:

 

 • Osłabienie zdolności do skutecznego wykonywania zadań, zwłaszcza tych wymagających pamięci krótkotrwałej.

 

Brak świadomości deficytów:

 

 • Osoby z zespołem Korsakowa często nie zdają sobie sprawy z powagi swoich deficytów pamięci i mogą negować problemy związane z chorobą.

 

Zespół Korsakowa rozwija się stopniowo, a objawy mogą się nasilać w miarę postępu choroby. Ważne jest zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia jak najwcześniej, aby zminimalizować skutki tego schorzenia.

 

Zespół Korsakowa. Leczenie

 

Leczenie zespołu Korsakowa skupia się głównie na łagodzeniu objawów i przywracaniu równowagi witaminowej, zwłaszcza witaminy B1 (tiaminy). Oto kilka aspektów leczenia tego schorzenia:

 

 1. Suplementacja witaminy B1

 

Pacjenci z zespołem Korsakowa otrzymują zazwyczaj wysokie dawki witaminy B1, aby zrekompensować niedobór. Podawanie witaminy B1 może pomóc w zahamowaniu postępu choroby i poprawie funkcji mózgu.

 

 1. Ścisła kontrola żywienia

 

Wprowadzenie odpowiedniej diety jest istotne w leczeniu zespołu Korsakowa. Pacjenci mogą otrzymać dietę bogatą w witaminy i składniki odżywcze, a także unikać substancji, takich jak alkohol, które mogą wpływać na metabolizm witamin.

 

 1. Zapobieganie nawrotom

 

U osób z alkoholizmem, które są podatne na zespół Korsakowa, istotne jest leczenie uzależnienia od alkoholu. Terapia uzależnienia może obejmować psychoterapię, wsparcie grupy i inne formy terapii.

 

 1. Rehabilitacja kognitywna

 

W celu poprawy funkcji poznawczych i dostosowania do życia z deficytami pamięci, pacjenci z zespołem Korsakowa mogą korzystać z programów rehabilitacji kognitywnej, które obejmują trening pamięci, strategie kompensacyjne i inne techniki.

 

 1. Opieka psychospołeczna

 

Pacjenci z zespołem Korsakowa mogą wymagać wsparcia psychologicznego i społecznego w radzeniu sobie z trudnościami wynikającymi z choroby. Rodzina i opiekunowie odgrywają istotną rolę w zapewnianiu wsparcia emocjonalnego.

 

Należy podkreślić, że zespół Korsakowa jest trudny do odwrócenia, a leczenie ma na celu przede wszystkim zahamowanie postępu choroby, poprawę jakości życia pacjenta i umożliwienie mu jak największej samodzielności. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skuteczności terapii.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak zachęcić osobę do leczenia alkoholizmu?
Potrzebuję pomocy dla chłopaka, wpada w ciąg alkoholowy, nie wiem jak mu pomóc. Jak zachęcić do leczenia jeśli on twierdzi, że nie ma problemu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się w tej sprawie z lekarzem psychiatrą specjalizującym się w leczeniu uzależnień.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Potrzebna jest pomoc specjalisty.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
W tej kwestii należy porozmawiać ze specjalistą. Aby unaocznić problem uzależnienia od alkoholu warto przeprowadzić test AUDIT.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
polecam kontakt z psychiatrą
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy porozmawiać z lekarzem psychiatrą
Czy mam się czego obawiać? Czy wszywka alkoholowa może się źle przyjąć?
3 miesiące temu miałem wykonany zabieg wszycia wszywki alkoholowej, po około 10 dniach rana spuchła i powiększyły mi się węzły chłonne w pachwinie oraz lekka opuchlizna przed nimi, udałem się do lekarza, który przepisał mi antybiotyk, po którym opuchlizna zeszła, lecz węzły chłonne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrola u lekarza, który wykonał zabieg.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u lekarza, który przeprowadził zabieg, a w razie potrzeby -również u lekarza rodzinnego, który zbada Pana i zadecyduje o ew.dalszej diagnostyce.
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologiczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Najprawdopodobniej jest Pani osobą z zespołem DDA Zapraszam na terapię, bynajmniej konsultację podczas której wykluczymy lub potwierdzimy moją hipotezę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta ds uzależnień. Ewentualnie proszę o kontakt bezpośredni pod numerem 575696287
Mój partner jest alkoholikiem, co mam zrobić, aby przestał pić?
Mój partner jest alkoholikiem, teraz pije już tydzień bez przerwy. Wczoraj nie kupiłam mu wódki, myślałam, że przestanie pić. W nocy dostał ataku padaczki, kupiłam mu wódkę, wypił i mu przeszło. Co mam zrobić aby przestał pić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecane leczenie szpitalne w specjalistycznym ośrodku.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Pani partner jest już fizjologicznie uzależniony od alkoholu, powinien natychmiast udać się na detoks na oddziale szpitala psychiatrycznego- Pani natomiast wykazuje cechy osoby wspołuzależnionej. Powinna Pani pomyśleć o własnej terapii- zapraszam do kontaktu pod numer 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy długo utrzymujące się drgawki mogą mieć inne podłoże niż alkohol?
Mój brat (lat 30) jest alkoholikiem. Od 5 tygodni jest na oddziale odwykowym i ma duże problemy z drgawkami. Niekontrolowane ruchy kończyn są coraz większym problemem. Czy to jest wynikiem długotrwałego spożywania alkoholu, czy może mieć inne podłoże? Czy te objawy mają szansę ustąpić...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najprawdopodobniej jest to efekt nadmiernego spożywania alkoholu.Stan deliryczny albo padaczka poalkoholowa.Samo odstawienie alkoholu może wywołać stan drgawkowy
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy być pod kontrolą psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy mają związek z odstawieniem alkoholu. Konieczna jest specjalistyczna opieka.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy być pod ścisłą kontrolą psychiatry.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Konieczna opieka psychiatry oraz neurologa.
Jak pomóc bratu alkoholikowi?
Mój starszy brat 48 lat jest alkoholikiem od momentu, gdy przyjechał z Warszawy, czyli od grudnia. Codziennie pije, trzęsą mu się ręce i śpi całymi dniami i nocami wstaje tylko się napić i skorzystać z ubikacji. Do lekarza nie chce iść, ani na prześwietlenie stawów. Jest gruby. Nie...
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Trzeba brata przekonać o konieczności leczenia.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Istnieją leki, które są stosowane pomocniczo w terapii uzależnienia od alkoholu np. Anticol, jednak brat musi być chętny do przyjęcia pomocy lekarskiej i walki z nałogiem.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jedyne wyjście tonamowic brata na konsultacje psychiatryczną.Lekarz skieruje brata do Ośrodka Leczenia Uzależnień .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie. Pogotowie jest do stanów nagłych.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Pogotowie jest od stanów nagłych, należy nakłonić brata do udania się do lekarza.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, pogotowie nie przyjedzie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Serdecznie witam, naistotniejszym elementem aby brat podniósł się z choroby alkoholowej jest, niestety, jego szczera chęć naprawy swojego życia. Jest to niezwykle skomplikowany proces, który zauważyłem u swoich Pacjentów, w zależności od tego czy brat jest już uzależniony fizjologicznie od alkoholu czy nie- będzie potrzebne podjęcie decyzji o umieszczeniu go na oddziale detoksykacyjnym, gdzie będzie miał zapewnioną całodobową opiekę i leki pod nadzorem lekarza, które na pewno mu pomogą. Następnym krokiem, chyba najważniejszym, jest odpowiednia psychoterapia, ale to brat musi wyrazić wolę w jej uczestnictwie i chęci zmiany swojego życia. Jeżeli tak jest, dobrane leki i jednocześnie terapia nakierunkowana na niego, mogą przynieść efekty- jednak jest to proces żmudny i wymagający naprawdę samozaparcia- w zależności od stopnia zaawansowanej choroby alkoholowej. Powiem Panu to co mówię moim Pacjentom, alkoholikiem, podobnie jak narkomanem, pozostaje się niestety całe życie... Pan również może być osobą współuzależnioną, proszę o tym pamiętać. Dlatego tak ważna jest dobrze dobrana terapia i wizyty u lekarza psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta, specjalista ds uzależnień.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4