1. Artykuły
  2. Wadę postawy ma większość dzieci. A tak łatwo jej uniknąć

Wadę postawy ma większość dzieci. A tak łatwo jej uniknąć

Eksperci szacują, że nawet 80% dzieci ma wadę postawy. Powodem jest przede wszystkim siedzący tryb życia i niedostateczna aktywność fizyczna. Co mogą zrobić rodzice, aby zapobiegać wadom postawy u swoich pociech? Odpowiedź może zaskoczyć: unikać wszelkich gadżetów typu bujaczki czy chodziki u najmłodszych, a u starszych - tabletów, konsoli czy komórek. O szczegółach mówi fizjoterapeutka dziecięca Marta Smyk.

Wadę postawy ma większość dzieci. A tak łatwo jej uniknąć Wadę postawy ma większość dzieci. A tak łatwo jej uniknąć
Spis treści
Wada postawy - co to takiego? Wady postawy u dzieci - przyczyny Wady postawy u dzieci - unikaj bujaczków i chodzików Wady postawy u dzieci - to powinno zaniepokoić rodzica Wady postawy u dzieci - długotrwała rehabilitacja Wady postawy u dzieci - jak ich uniknąć?

Wada postawy - co to takiego?

 

Wady postawy to nic innego jak odchylenia kręgosłupa od normy fizjologicznej, którym towarzyszy zmiana kształtu ciała i kończyn. Wśród najczęściej występujących są: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy płaskie oraz skolioza.

 

Dzieli się je na na wrodzone (wynikające np. z asymetrii ciała dziecka w okresie prenatalnym i pourodzeniowym) oraz nabyte (wynikające z braku ruchu, nadwagi czy urazów ciała). 

 

Najczęściej  występują w okresie szybkiego wzrostu dziecka oraz okresie dojrzewania - wyjaśnia fizjoterapeuta dziecięcy, Marta Smyk.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność

Wady postawy u dzieci - przyczyny

 

Nasz ekspert nie pozostawia złudzeń - głównym powodem powstawania wad postawy u dzieci jest rozwój cywilizacji. Jak to rozumieć?

 

Siedzący tryb życia, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ciągłe chodzenie po twardej, płaskiej powierzchni, gadżety i długotrwałe obciążenia statyczne (przebywanie w niezmienionej pozycji) - wylicza przyczyny powstawania wad postawy Marta Smyk.

 

Ponadto, wśród dzieci, u których stwierdzono wady postawy często spotyka się przykurcze mięśni, szczególnie jeśli wada jest zaniedbana.

 

Obecność przykurczów ogranicza ruchomość stawów i utrudnia przyjęcie odpowiedniej, skorygowanej postawy. W takim przypadku pierwszym etapem rehabilitacji jest rozciągnięcie mięśni i przywrócenie pełnego zakresu ruchomości stawów - dodaje.

 

Wady postawy u dzieci - unikaj bujaczków i chodzików

 

Stosowania jakich gadżetów powinni unikać rodzice?

 

We wczesnym rozwoju są to bujaczki, skoczki i chodziki. Ostatnie dwa formalnie zabronione do stosowania u dzieci w niektórych krajach, ponieważ mają wysoki współczynnik kontuzji i zaburzenia postawy ciała - wyjaśnia fizjoterapeutka dziecięca.

 

Bujaczków nie zaleca się stosować po 3 miesiącu życia, bo ograniczają przestrzeń dziecka i zaburzają rozwój.

 

W wieku przedszkolnym są to tablety/konsole/komórki, które wymuszają na dziecku nieergonomiczne pozycje ciała (plecy okrągłe) i zabierają dziecku chęć do aktywnego spędzania czasu - dodaje.

 

Wady postawy u dzieci - to powinno zaniepokoić rodzica

 

Co rodzica powinno zaniepokoić w postawie dziecka? Wśród sygnałów ostrzegawczych wymienić można: garbienie się, wysuniętą do przodu głowę oraz barki, asymetrycznie ułożone barki, łopatki oraz miednica, nadmiernie wypięty brzuch, kręgosłup “prosty” bez fizjologicznych krzywizn.

 

W przypadku zaobserwowania któregoś z tych sygnałów warto umówić się na konsultację z fizjoterapeutą specjalizującym się w wadach postawy u dzieci.

 

Jak zauważa nasz ekspert:

 

Wady postawy trzeba leczyć i im wcześniej będą one wykryte, tym łatwiej jest je skorygować we wczesnym stadium.

 

I przestrzega:

 

Jeżeli zwleka się z rehabilitacją, skrzywienie staje się bardziej widoczne, prowadzi do  zmniejszenia ruchomość klatki piersiowej i zakłóca amortyzujące funkcje kręgosłupa. A to już są poważne przesłanki rozwoju wielu innych chorób.

 

Wady postawy u dzieci - długotrwała rehabilitacja

 

Warto również pamiętać, że rezultaty terapii nie są widoczne od razu – praca z wadami postawy wymaga systematyczności i czasu.

 

Zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a w zaawansowanych dolegliwościach jest to terapia na lata. Systematyczne zajęcia rehabilitacyjne pozwalają na uzyskanie  doskonałych efektów zdrowotnych i estetycznych.

 

Co istotne, wykryte na wczesnych etapach rozwoju wady postawy często zostają zlikwidowane.

 

Dziecko ma szansę na uzyskania prawidłowej postawy ciała, zmniejsza się ryzyko rozwoju powikłań i dolegliwości bólowych - zauważa nasz ekspert.

 

Wady postawy u dzieci - jak ich uniknąć?

 

Nasz ekspert zauważa, że profilaktykę wad postawy należy zacząć na wczesnym etapie rozwoju dziecka - w okresie niemowlęcym są to fizjoterapeutyczne badania maluszka w celu wyeliminowania asymetrii ułożeniowej, która ma wpływ na kształtowanie wzorców postawy dziecka.

 

Na późniejszych etapach rozwoju uświadamiamy rodzicom i dzieciom o możliwościach zapobiegania wadom postawy za pomocą zapewnienia odpowiednich warunków domowych: dopasowane biurka, krzesła, oświetlenie miejsca zabawy/nauki - mówi Marta Smyk.

 

Ponadto fizjoterapeuci zalecają:

 

  • różne formy aktywnego wypoczynku, wzmacniające naturalnie mięśnie (rower, pływanie, wspinanie się),
  • zapewnianie  odpowiedniej do wieku ilości snu wypoczynku,
  • odpowiednie do wieku odżywianie, bogate w składniki odżywcze,
  • dobranie odpowiedniego do wzrostu tornistra i pilnowanie, aby nie był zbyt obciążony.
artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest magistrem rehabilitacji ruchowej, pielęgniarką pediatryczną i dyplomowanym technikiem masażystą. Posiada ponad 10 lat doświadczenia w pracy z noworodkami i małymi dziećmi. W codziennej pracy zajmuje się diagnostyką, terapią oraz masażem dzieci i niemowląt. Na swoim koncie ma liczne szkolenia i kursy z zakresu rehabilitacji dzieci i dorosłych: rehabilitację pediatryczną, diagnozę i terapię neurorozwojową niemowląt i dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, rehabilitację dzieci z mukowiscydozą, kurs integracji senosorycznej I st., kinezyterapię w pediatrii, terapię manualną kobiet w ciąży, terapię zajęciową w neurorehabilitacji, osteopatyczne strategie terapii stawu biodrowego.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy będę mogła biegać przed operacją?
Jestem po zerwaniu ATFL (12 miesięcy temu). Odczuwam ból po wewnętrznej stronie kostki kiedy tylko próbuje truchtać, biegać. Odczuwam niestabilność również w stopie. Czy można zatejpować (plus stabilizator może jakiś) tak staw, żeby był unieruchomiony na tyle, żebym mogła...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Lepiej unikać biegania przed rekonstrukcją. Usztywnienie taśmami/stabilizatorami nie eliminuje ryzyka pogłębienia uszkodzeń.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Taping stawu lub stabilizator może być pomocne w zmniejszeniu bólu i niestabilności podczas truchtu lub biegu. Może Pani skonsultować się z fizjoterapeutą w celu oceny i dostosowania odpowiedniej metody stabilizacji, która pomoże Pani utrzymać aktywność fizyczną do czasu operacji. Jednakże ważne jest również, aby unikała Pani aktywności, które mogą pogorszyć uraz przed zabiegiem.
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Jeśli opuchlizna się utrzymuje, a dodatkowo występuje zaczerwienienie okolicy palucha oraz zwiększone ucieplenie należy udać się do lekarza. Może to być stan zapalny. W przypadku jego wykluczenia polecam wizytę u fizjoterapeuty w celu opracowania blizny oraz mobilizacji palca do zgięcia.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Zerwane ścięgno w bicepsie - czy należy zrobić operację?
Tydzień temu zerwałem ścięgno w bicepsie. Biceps jest krótszy aczkolwiek nie przeszkadza mi to w aspekcie wizualnym. Czy konieczna jest operacja czy można z tym żyć? Mam 41 lat i nie planuję już uprawiać sportów siłowych. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zerwanie ścięgna wymaga unieruchomienia, wskazana konsultacja ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W badaniu USG ściegien można ocenić rozległość urazu i ustalić dalsze postępowanie - zapraszam na konsultacje online z posiadaną dokumentacją- wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
W przypadku zachowania funkcji stawu ramiennego i łokciowego oraz braku dolegliwości bólowych rekonstrukcja nie jest konieczna. Jeśli jednak występują deficyty w sile oraz zakresie ruchu względem drugiej strony warto udać się do lekarza i rozważyć zabieg operacyjny.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę