Eksperci szacują, że nawet 80% dzieci ma wadę postawy. Powodem jest przede wszystkim siedzący tryb życia i niedostateczna aktywność fizyczna. Co mogą zrobić rodzice, aby zapobiegać wadom postawy u swoich pociech? Odpowiedź może zaskoczyć: unikać wszelkich gadżetów typu bujaczki czy chodziki u najmłodszych, a u starszych - tabletów, konsoli czy komórek. O szczegółach mówi fizjoterapeutka dziecięca Marta Smyk.
Wady postawy to nic innego jak odchylenia kręgosłupa od normy fizjologicznej, którym towarzyszy zmiana kształtu ciała i kończyn. Wśród najczęściej występujących są: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy płaskie oraz skolioza.
Dzieli się je na na wrodzone (wynikające np. z asymetrii ciała dziecka w okresie prenatalnym i pourodzeniowym) oraz nabyte (wynikające z braku ruchu, nadwagi czy urazów ciała).
Najczęściej występują w okresie szybkiego wzrostu dziecka oraz okresie dojrzewania - wyjaśnia fizjoterapeuta dziecięcy, Marta Smyk.
Nasz ekspert nie pozostawia złudzeń - głównym powodem powstawania wad postawy u dzieci jest rozwój cywilizacji. Jak to rozumieć?
Siedzący tryb życia, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ciągłe chodzenie po twardej, płaskiej powierzchni, gadżety i długotrwałe obciążenia statyczne (przebywanie w niezmienionej pozycji) - wylicza przyczyny powstawania wad postawy Marta Smyk.
Ponadto, wśród dzieci, u których stwierdzono wady postawy często spotyka się przykurcze mięśni, szczególnie jeśli wada jest zaniedbana.
Obecność przykurczów ogranicza ruchomość stawów i utrudnia przyjęcie odpowiedniej, skorygowanej postawy. W takim przypadku pierwszym etapem rehabilitacji jest rozciągnięcie mięśni i przywrócenie pełnego zakresu ruchomości stawów - dodaje.
Stosowania jakich gadżetów powinni unikać rodzice?
We wczesnym rozwoju są to bujaczki, skoczki i chodziki. Ostatnie dwa formalnie zabronione do stosowania u dzieci w niektórych krajach, ponieważ mają wysoki współczynnik kontuzji i zaburzenia postawy ciała - wyjaśnia fizjoterapeutka dziecięca.
Bujaczków nie zaleca się stosować po 3 miesiącu życia, bo ograniczają przestrzeń dziecka i zaburzają rozwój.
W wieku przedszkolnym są to tablety/konsole/komórki, które wymuszają na dziecku nieergonomiczne pozycje ciała (plecy okrągłe) i zabierają dziecku chęć do aktywnego spędzania czasu - dodaje.
Co rodzica powinno zaniepokoić w postawie dziecka? Wśród sygnałów ostrzegawczych wymienić można: garbienie się, wysuniętą do przodu głowę oraz barki, asymetrycznie ułożone barki, łopatki oraz miednica, nadmiernie wypięty brzuch, kręgosłup “prosty” bez fizjologicznych krzywizn.
W przypadku zaobserwowania któregoś z tych sygnałów warto umówić się na konsultację z fizjoterapeutą specjalizującym się w wadach postawy u dzieci.
Jak zauważa nasz ekspert:
Wady postawy trzeba leczyć i im wcześniej będą one wykryte, tym łatwiej jest je skorygować we wczesnym stadium.
I przestrzega:
Jeżeli zwleka się z rehabilitacją, skrzywienie staje się bardziej widoczne, prowadzi do zmniejszenia ruchomość klatki piersiowej i zakłóca amortyzujące funkcje kręgosłupa. A to już są poważne przesłanki rozwoju wielu innych chorób.
Warto również pamiętać, że rezultaty terapii nie są widoczne od razu – praca z wadami postawy wymaga systematyczności i czasu.
Zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a w zaawansowanych dolegliwościach jest to terapia na lata. Systematyczne zajęcia rehabilitacyjne pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów zdrowotnych i estetycznych.
Co istotne, wykryte na wczesnych etapach rozwoju wady postawy często zostają zlikwidowane.
Dziecko ma szansę na uzyskania prawidłowej postawy ciała, zmniejsza się ryzyko rozwoju powikłań i dolegliwości bólowych - zauważa nasz ekspert.
Nasz ekspert zauważa, że profilaktykę wad postawy należy zacząć na wczesnym etapie rozwoju dziecka - w okresie niemowlęcym są to fizjoterapeutyczne badania maluszka w celu wyeliminowania asymetrii ułożeniowej, która ma wpływ na kształtowanie wzorców postawy dziecka.
Na późniejszych etapach rozwoju uświadamiamy rodzicom i dzieciom o możliwościach zapobiegania wadom postawy za pomocą zapewnienia odpowiednich warunków domowych: dopasowane biurka, krzesła, oświetlenie miejsca zabawy/nauki - mówi Marta Smyk.
Ponadto fizjoterapeuci zalecają:
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!