1. Artykuły
  2. Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Kto podejmuje decyzję?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Kto podejmuje decyzję?

Wiele przyszłych mam zastanawia, jaką drogą przyjdzie na świat maluch. Decyzję podejmuje lekarz, uwzględniając dobrostan przyszłej mamy i płodu, wskazania medyczne, a także stan psychiczny pacjentki oddziału położniczego. Co o porodzie naturalnym i cesarskim cięciu powinni wiedzieć przyszli rodzice? Na to pytanie odpowiada lekarz ginekolog - położnik Sylwester Król.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Kto podejmuje decyzję? Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Kto podejmuje decyzję?
Spis treści
Kto decyduje o metodzie porodu? Kiedy poród naturalny? Kiedy cesarskie cięcie? Zalety i wady porodu naturalnego Zalety i wady cesarskiego cięcia

Kto decyduje o metodzie porodu?

 

O metodzie przyjścia na świat dziecka decyduje lekarz. Swoją decyzję opiera na wielu czynnikach towarzyszących przebiegowi ciąży, ogólnym stanie przyszłej mamy i dobru mającego się urodzić dziecka.

 

Nie jest nam również obojętny stan psychiczny przyszłej mamy. Niejednokrotnie to właśnie on przesądza o metodzie rozwiązania ciąży - precyzuje ginekolog Sylwester Król.

 

I jednoznacznie dodaje:

 

W polskim prawie i zaleceniach towarzystw naukowych rodzącą nie może wybrać między porodem siłami natury a cięciem cesarskim.

arrow Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych. Ważne zmiany
arrow Poród przedwczesny. O czym każda ciężarna powinna wiedzieć
arrow Nie każda ciąża kończy się porodem. Ginekolog wyjaśnia czym jest obumarcie płodu
arrow Jakie badania przed zajściem w ciążę?
arrow USG w ciąży. Czego mogą dowiedzieć się rodzice i lekarz?
arrow Konflikt serologiczny w ciąży. Kiedy jest groźny dla dziecka?

Kiedy poród naturalny? Kiedy cesarskie cięcie?

 

Nie mniej jednak warto podkreślić, jakie czynniki decydują o porodzie naturalnym, jako drodze do przywitania malucha na świecie. Zatem kiedy możemy się spodziewać, że dojdzie do porodu siłami natury:

 

Tu niezwykle istotne jest odpowiednie nastawienie rodzącej, ale także parametry medyczne, takie jak:  prawidłowe wymiary miednicy ciężarnej, położenie główkowe płodu oraz brak cech zagrożenia dla matki i płodu - szczegółowo wyjaśnia nasz ekspert.

 

Z kolei cięcie cesarskie to poród operacyjny. Może odbywać się w sposób planowy lub decyzja o jego podjęciu zapada śródporodowo.

 

Planowe cięcie cesarskie może wynikać ze wskazań matczynych, kiedy to ciężarna ma dodatkowe obciążenia internistyczne i nie może rodzić siłami natury oraz ze wskazań płodowych, kiedy to płód ma zbyt dużą masę lub jest nieprawidłowo ułożony - tłumaczy lekarz.

 

Z pewnością takim wskazaniem może być nadciśnienie tętnicze i stan przedrzucawkowy, który zagraża zdrowiu i życiu zarówno matki, jak i płodu. Z pewnością prowadzący uwzględni również problemy kardiologiczne, ortopedyczno-zwyrodnieniowe, niewydolność płucno-oddechową przyszłej mamy. Do planowanego porodu chirurgicznego przygotowują się również mamy z wirusem opryszczki narządów płciowych oraz wirusem HIV.

 

Jeśli chodzi o cięcie cesarskie pilne czy też nagłe, to wykonujemy je wtedy, kiedy w trakcie porodu dochodzi do zagrożenia zdrowia i życia matki lub płodu - dodaje ekspert, lekarz Sylwester Król.

 

Zalety i wady porodu naturalnego

 

Jak podkreśla nasz ekspert, poród naturalny ma wiele zalet. To z pewnością:

 

Szybsza rekonwalescencja rodzącej po porodzie i ważny dla położnicy aspekt psychologiczny urodzenia własnymi siłami potomstwa, który może, ale zaznaczam, nie musi chronić kobiety przed depresją poporodową.

 

Nie bez znaczenia może być również wpływ porodu naturalnego na szybszą możliwość karmienia piersią.

 

Wiele przyszłych mam wiąże również nadzieję z obecnością na sali porodowej przyszłego taty, a to najczęściej jest możliwe wyłącznie w przypadku porodów siłami natury.

 

Poród naturalny niesie również wiele korzyści dla noworodka. Przede wszystkim ułatwia jego adaptację na świecie dzięki wydzielaniu się hormonu stresu. Badania wykazują również, że poród siłami natury buduje odporność dziecka dzięki zetknięciu się z flora bakteryjną dróg rodnych matki. Ma również wpływ na prawidłowy rozwój neurologiczny i oddechowy nowonarodzonego dziecka.

 

A jakie są wady?

 

Do nich zaliczamy przede wszystkim obrażenia kanału rodnego rodzącej, czasowe problemy z nietrzymaniem moczu lub stolca. W nagłych przypadkach dochodzi do potrzeby ukończenia porodu przy pomocy kleszczy położniczych czy też próżnociągu położniczego, co może zaniepokoić rodzącą - wyjaśnia Sylwester Król.

 

Ważne, żeby przyszłe mamy pamiętały, że do porodu siłami natury można przygotować się, chodząc do szkoły rodzenia.

 

Nie zapominajmy również o właściwych ćwiczeniach oddechowych i właściwym torze oddychania, co zdecydowanie wpływa na komfort rodzącej - dodaje nasz rozmówca.

 

Zalety i wady cesarskiego cięcia

 

Zalety cesarskiego cięcia popularnie zwanego przez rodzące i personel medyczny cesarką to szybkie ukończenie porodu, zmniejszenie ryzyka uszkodzenia płodu podczas porodu siłami natury.

 

Ciężarna nie wykonuje wysiłku fizycznego związanego z parciem i skurczami - konkluduje ginekolog.

 

Do wad tego zabiegu chirurgicznego należą zwiększone ryzyko krwotoku porodowego, który może okazać się niezwykle niebezpieczny dla położnicy.

 

Często musi się ona również liczyć z  przedłużoną rekonwalescencja, dłużej utrzymującymi się bólami brzucha. Do odległych wad zaliczyć należy zrosty w jamie brzusznej po operacji. Istnieje również ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego - szczegółowo wyjaśnia doktor Król.

 

Rodzącej dziecko przez cesarskie cięcie może być nieco trudniej dojść do formy sprzed ciąży. Powinna ona również odłożyć plany kolejnej na co najmniej kilkanaście miesięcy.

 

Czy możemy jakoś przygotować się do porodu przez cięcie cesarskie? Tu niestety niewiele zależy od pacjentki, jednak:

 

Najlepiej zgłosić się wcześniej do szpitala, gdzie będzie wykonywany poród operacyjny. Tam będą wykonane odpowiednio badania ginekologiczne ultrasonograficzne, konsultacja anestezjologa, który zdecyduje o sposobie znieczulenia - uspokaja ginekolog Sylwester Król.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mogli się pomylić? Może wykonać dodatkowo test z krwi? 
9 dni po spóźnionym okresie zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wyszedł negatywny. Byłam na 2 usg .jeden lekarz powiedział, że ciąży w macicy nie ma tylko jakiś tan zapalny. Drugi też nie widział ciąży, tylko jakąś jasną plamę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy na usg już powinna być widoczna ciąża? Co może hamować okres?
Od 9 dni spóźnia mi się okres, robiłam 3 testy wszystkie negatywne. Dziś byłam u lekarza - ciąży w macicy nie widzi, ale powiedział, że widzi jakąś plamkę i nie jest pewien czy to stan zapalny, czy ciąża pozamaciczna. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który wykonywał USG.
Czy są jakieś leki bezpiecznie w ciąży, które można brać? Jak leczyć takie przeziębienie?
Jestem w 14 tygodniu ciąży, dopadło mnie jakieś prawdopodobnie zapalenie gardła, ponieważ zaczęło się od chrypy i bólu gardła, gardło zaczerwienione. Dzisiaj doszła temperatura 37,5 wieczorem 38. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza. Po zbadaniu wdroży odpowiednie leczenie, właściwe dla Pani stanu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciąży leczenie kobiet jest mocno ograniczone ze względu na szereg działań teratogennych leków. Wskazana jest badanie fizykalne w Poradni POZ.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Czy jest szansa na kolejną zdrową ciążę?
Pierwsza ciąża — poronienie (puste jajo płodowe) druga — zdrowe dziecko ciąża idealna, wyniki książkowe, trzecia poronienie. Co może być nie tak? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna z lekarzem ginekologiem.
Czy powinniśmy szukać już pomocy lekarskiej?
Staramy się o dziecko od 5 miesięcy. Wcześniej była ciąża 2 miesiącach starań, która skończyła się poronieniem. Żona miała zabieg łyżeczkowania macicy, a teraz ma drobne krwawienia przed okresem. Mamy po 35 lat. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją, zbadaniu żony - ukierunkuje dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy udać się do lekarza prowadzącego oraz ginekologa. Często przygotowanie do ciąży wymaga także zmiany nawyków żywieniowych oraz diety. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Ciąża, a kłucie w piersi.
Jestem w ciąży w 6 miesiącu. Dlaczego delikatne rwanie lub kłucie odczuwam w jednej piersi w okolicy sutka, a w drugiej piersi jest to bardzo sporadyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciązy ból sutka może występować najcześciej w I i II symestrze.
Plamienia w 7 tygodniu ciąży.
Witam. Jestem w 7 tygodniu ciąży, która przebiega prawidłowo, serduszko bije. Jedyną ciekawostką jest to, że pojawiają się plamienia, ale ewidentnie są one spowodowane tym, że zrobię przysłowiową "dwójkę" bo pojawiają się tylko raz lub dwa razy w ten dzień, kiedy jest ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Czy w ciąży można chodzić na solarium?
Jestem w 13 tygodniu i się zastanawiam właśnie czy można.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Działanie solarium jest szkodliwe w każdym przypadku.
Czy to wczesny objaw poronienia? Bądź początek poronienia?
Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. 4 dni temu potwierdziłam ciążę. Dolegliwości takie jak ból podbrzusza oraz tkliwość piersi ustały wczoraj. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę stacjonarną u lek ginekologa.
Czy powinnam przyjąć szczepionkę? 
Na co dzień pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jestem w 18 tygodniu ciąży. Przychodnia rodzinna i położne (ponieważ od początku ciąży nie miałam ani jednej wizyty z ginekologiem) bombardują mnie zaproszeniami na szczepienie różnej maści oraz na krztusiec już od 16 tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczepienia te są zalecane w trakcie ciąży. Należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy można nam współżyć podczas mojej miesiączki? 
Jestem nosicielką wirusa HIV, wykryty szybko i podjęte zostało leczenie lekami. Aktualnie HIV RNA - nie wykryto. Mój partner nie jest nosicielem, zabezpieczamy się prezerwatywa, ale chcieliśmy przestać (planujemy niedługo starania o dziecko), czy gdybyśmy przestali używać prezerwatywy to,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy podwyższona temperatura w czasie gorączki występuje także w drogach rodnych i może tam zniszczyć plemniki?
Staramy się z mężem o dziecko. Do współżycia doszło raz ok 2 dni przed spodziewaną owulacją, a ja na drugi dzień dostałam gorączki 38,0 która trwała dwie doby. W czasie gorączki najprawdopodobniej wystąpiła owulacja (dużo płynnego śluzu i czułam pęknięcie pęcherzyka). Czy moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest się czym denerwować?
Jestem w 10+5 tc ciąży zauważyłam dziś niewielkie plamienie na bieliźnie w kolorze brązowym dosłownie dwie plamki. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Co mam dalej robić? Czy może cierpliwie czekać?
Pod koniec sierpnia albo początek września 2023 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, dlatego że zaczęliśmy z mężem starać się o dziecko. Pierwsze 2 miesiączki były regularne, a później się zaczęło przesuwanie o parę dni, a ostatnie miesiączki po ponad tydzień się poprzesuwały. W lutym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę