1. Artykuły
  2. Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Zastanawiasz się, czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? W jaki sposób działa to urządzenie? Czy jest bezpieczne dla dziecięcego szkliwa zębowego i dziąseł? Czym powinna charakteryzować się szczoteczka soniczna dla dzieci? W jakim wieku można zacząć ją stosować? Odpowiedzi na te oraz inne pytania zostały zawarte w naszym artykule. Miłej lektury!

Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
Spis treści
W jaki sposób działa szczoteczka soniczna? Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna? Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna dla dzieci? Od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna zaliczana jest do szczoteczek elektrycznych, czyli przyrządów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, wyposażonych w silniczek elektryczny. Wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych o częstotliwości powyżej 260 Mhz. Co to oznacza? Drgania soniczne generowane przez główkę czyszczącą trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów mechanicznie. Podczas pracy szczoteczki sonicznej mamy do czynienia ze zjawiskiem kawitacji. Na czym ono polega? Cząsteczki śliny, pasty do zębów i wody łączą się ze sobą, czego efektem jest wytworzenie mikropęcherzyków, które rozprzestrzeniają się po całej jamie ustnej i bardzo skutecznie rozbijają płytkę nazębną.

 

W jaki sposób działa szczoteczka soniczna?

 

Główka szczoteczki sonicznej może generować aż 96 000 ruchów na minutę pracy! Taka prędkość znacząco wpływa na skuteczność w usuwaniu nieczystości z jamy ustnej. Ponadto szczoteczki soniczne zazwyczaj posiadają kilka trybów pracy do wyboru oraz końcówki wymienne dostępne w zestawie. Oprócz tego istotna jest również obecność nowoczesnych funkcji, które usprawniają cały proces szczotkowania zębów. Należy pamiętać, że szczoteczka soniczna to urządzenie nie tylko dla osób dorosłych. Wielu producentów tego typu przyrządów oferuje modele przeznaczone także dla dzieci.

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

 

Zastanawiasz się, czy działanie szczoteczki sonicznej jest bezpieczne? Oczywiście, że tak! Sięgając po nią, możesz mieć pewność, że Twoje zęby oraz dziąsła nie zostaną podrażnione czy też uszkodzone. Wpływa na to nie tylko technologia fal dźwiękowych, ale również ruchy wymiatające, do których wytwarzania przystosowana jest szczoteczka soniczna. Według specjalistów jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się nieczystości z jamy ustnej. Warto pamiętać też o trybach pracy szczoteczek sonicznych. Dzięki ich obecności każda osoba może wybrać opcję czyszczenia odpowiednią dla siebie. Ponadto niektóre modele posiadają specjalny tryb do masażu dziąseł, dzięki któremu stają się one mocniejsze i zdrowsze.

 

Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna dla dzieci?

 

Szczoteczka soniczna dla dzieci musi posiadać określone cechy, które odróżniają ją od szczoteczki sonicznej przeznaczonej dla dorosłych. Dziąsła w jamie ustnej dziecka są bowiem wrażliwsze i bardziej narażone na podrażnienia, podobnie jak dopiero kształtujące się zęby. Pożądana cecha szczoteczki sonicznej dla dzieci to chociażby odpowiednio mniejsza główka czyszcząca, która umożliwia swobodne manewry w jamie ustnej. Kolejny ważny czynnik to delikatniejsze włókna główki czyszczącej, które nie wywołują krwawienia dziąseł. Istotna jest również obecność trybów pracy dostosowanych do dziecięcych potrzeb. Szczoteczka soniczna dla dzieci nie powinna generować tak dużej liczby ruchów jak urządzenie dla dorosłych. Urządzenia rekomendowane najmłodszym użytkownikom wyróżniają się też atrakcyjnym designem, który zachęca do regularnego szczotkowania zębów. Szukasz odpowiedniej szczoteczki sonicznej dla swojego dziecka? Wybierz model Smilesonic KIDS. Znajdziesz go w tym miejscu: https://smilesonic.com/pl/produkt/smilesonic-kids/.

 

Od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną?

 

Większość modeli szczoteczek sonicznych dla dzieci można stosować już po ukończeniu 3. roku życia. Marki posiadające w swojej ofercie tego typu przyrządy produkują modele przeznaczone także dla jeszcze młodszych dzieci.

 

Stomatolodzy oraz inni specjaliści w dziedzinie higieny jamy ustnej nie polecają tego typu rozwiązań, gdyż dziąsła i zęby w tym wieku są jeszcze zbyt wrażliwe. Warto pamiętać również o tym, że małe dzieci nie są w stanie zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, dlatego też potrzebują pomocy rodziców, zanim same nauczą się prawidłowych nawyków higienicznych. Pamiętaj, że szczoteczka soniczna to świetny wybór dla dziecka.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Od czego to mogło wyniknąć?
Jak byłam mała, to tak jak każdemu dziecku wypadały mleczarki, wszystkie normalnie mi odrastały, ale jeden, który wypadł, nie wyrósł stały na to miejsce. Nic z tym nie miałam robione ani konsultacji, dopóki nie miałam wypadku, w którym wybiłam stałego zęba. Mam już ten...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy mój stres jest prawdziwy?
Od pewnego czasu mam pewien problem z dziąsłem. Jakiś czas temu na dziąśle pojawiła mi się opuchlizna, która mnie bolała - gdy np. jadłem itp. Teraz po jakiś 2-3 tygodniach opuchlizna zeszła i ząb w ogóle nie boli, nie ma innych objawów oprócz tego, że pod zamkiem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej zmianę oceni stomatolog/ortodonta, który prowadzi Pana leczenie i ma możliwość obserwacji.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazana jest odpowiednia higiena jamy ustnnej oraz ewentualna regulacja aparatu.
Które badanie będzie lepsze w przypadku konieczności diagnozy takiego "skokowego" bólu?
Kilka lat temu (już w wieku dorosłym) wyrwano mi ząb mleczny, który sam nie wypadł. Dziura po zębie ładnie się zagoiła, jednakże bywa, iż np. "z okazji" zmian pogodowych czy ciśnienia atmosferycznego odczuwam lekki ból dziąsła (trochę jak ból "zęba...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do stomatologa przed wykonaniem badań obrazowych-lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania stomatologicznego najlepiej oceni wskazania do konkretnego badania obrazowego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa. Lekarz podejmie decyzję co do ewentualnej dalszej diagnostyki.
Czy to normalne? Jakie badania wykonać, by poznać przyczynę bólu?
W 2017 r., jako osoba dorosła miałam wyrwany ząb mleczny, który nie wypadł sam. Od tego czasu odczuwam sporadycznie, zwłaszcza na zmianę pogody, ból dziąsła czy też miejsca po tym zębie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u stomatologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu,
Czy opatrunek wraz z bólem dziąsła/ nerwu nie jest przeciwwskazaniem do podróży samolotem?
Dzień dobry, pod koniec lipca wybieram się na 11 dni na wakacje do Grecji. Od zeszłego tygodnia mam założony opatrunek na zęba (opatrunek 3-miesięczny, podejrzenie zapalenia miazgi/ zapalenia korzenia lub choroby przyzębia - boli mnie dziąsło, ząb się lekko rusza, lekko boli przy dużym nacisku)....
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u innego lekarza stomatologa w jak najbliższym czasie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Przez ile dni taki ból może się utrzymać?
Wczoraj u lekarza dostałam na dolną prawą szóstkę opatrunek tymczasowy. Ząb jest obecnie pod obserwacją, czekam na jego RTG, aby ocenić, czy cierpię na zapalenie korzenia, czy też zwykle wypełnienie wystarczy do wyleczenia ćmiącego bólu. Lekarz powiedział, że opatrunek nie powinien...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym leczenie.
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy prosić o znieczulenie nerwu siecznego?
Mam stan ropny i umówioną wizytę u chirurga stomatologicznego. Chore są zęby przednie 31, 41 i 42. Dwa z nich do resekcji i jeden do usunięcia (ponad 1/3 korzenia). Znieczulenia nasiękowe i śródwięzadłowe nie pomogły podczas nacinania ropnia oraz podczas kanałowego leczenia jednego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwestie rodzajów znieczulenia należy omówić ze stomatologiem podczas wizyty.
Czy przy braku zęba górnego 8 można przesuwać 7 na ubytek 6?
Borykam się z problemem żuchwy. Odkąd zdjęto mi aparat stały, mam cykliczne bóle żuchwy. Ciągnie i okropnie doskwier. Ząb, który był przesunięty (7), leczyłam kanałowo i nic to nie dało. Nie wiem już co robić. U danego ortodonty byłam już 4 razy i nie wiele pomogli. Nikt o...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy w takim wypadku możliwe jest jeszcze naprawienie tej wady, czy jedyną opcją jest ponowne założenie aparatu ortodontycznego?
Niespełna rok temu zdjęłam aparat ortodontyczny. Od tamtego czasu noszę aparat retencyjny typu osamu, zgodnie z zaleceniami lekarza (nie opuściłam nawet jednego dnia). Od około tygodnia zauważyłam pojawiająca się szczelinę między górnymi jedynkami. Nie jest ona duża, ale zaczynam ja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie.
Jaka higiena zębów zatrzymałaby ich chorobę?
Przez brak siły na mycie zębów spowodowany depresją zaniedbałam mocno zęby, jedynka jest nieco skruszona, a dwójka prawie całkowicie się skruszyła, reszta zębów ma na sobie niezmywalny osad. Chciałabym jednak powrócić do mycia zębów, zmuszać się do tego. Czy jak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy rozpocząć leczenie stomatologiczne.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Higieizacja jamy ustnej zapobiega próchnicy, natomiast powstale zmiany wymagają leczenia stomatologicznego.
zalecana jest wizyta u higienistki stomatologicznej, oraz u dentysty
Czy jest to normalny etap gojenia?
Półtora miesiąca temu miałam usuwana górną ósemkę - wszystko się udało, rana ładnie się goiła. Od kilku dni zaczęłam jednak wyczuwać fragment nad miejscem, gdzie był owy ząb jakby wystającej kości. Dodam tylko, że zdjęcie kontrolne nie wchodzi w tym momencie w grę, ponieważ...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy taka praktyka jest prawidłowa?
Przedwczoraj wypadł mi z zęba tymczasowy opatrunek wraz z zatruciem, mam siódemkę dolną mieć leczoną kanałowo, kanały są już odsłonięte. Czy do czasu wizyty (parę dni) mogę ząb płukać wodą utlenioną lub płynem do płukania jamy ustnej? Na czas jedzenia zabezpieczam ząb watką. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pilnie zgłosić się do stomatologa.
Co to może być? Dlaczego pojawiają mik się takie plamy na zębach?
Mam ogromny problem i bardzo proszę o pomoc. Dwa lata temu nosiłam aparat ortodontyczny. Wszystko jest w porządku oprócz tego, że mam ogromny problem z osadem nazębnym. Na dolnych jedynkach tworzą się brzydkie i widoczne szare plamy, które powstają już w miesiąc po higienizacji...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Systematyczne wizyty u stomatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jus używanie na codzień irygatora.
Gdzie szukać rozwiązania, pomocy?
Od kilku lat częste objawy infekcyjno-podobne, osłabienie, bóle gardła, ucha, przewlekłe bóle zatok (od stycznia 9 raz, objawy trwają ok tydzień i mijają na kilka dni, następnie nawrót objawów) i bardzo częste migreny (średnio 20 miesięcznie) w trakcie leczenia w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisanych jest wiele objawów - z każdym z nich należy zgłosić się na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam wizytę w Poradni Psychiatrycznej celem wyeliminowania zaburzeń z somatyzacją.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę