zasięgnij pomocy lekarzy dostępnych online
Marskość wątroby to stan, gdy ma miejsce zatarcie anatomicznej struktury tego kluczowego dla funkcjonowania organizmu narządu. Co istotne, choroba ta jest często końcowym stadium przewlekłych chorób, w tym cukrzycy, czy chorób dróg żółciowych.
Okazuje się, że do marskości wątroby może doprowadzić również otyłość, która ma negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Choroba ta grozi również osobom na stałe przyjmującym różnego rodzaju leki, dlatego też powinny być one pod stałą kontrolą lekarską.
Niestety marskość wątroby w początkowych stadiach często nie daje żadnych objawów. Dopiero w kolejnej fazie mogą pojawiać się dolegliwości takie jak bezsenność, ogólne uczucie zmęczenia czy wzdęcia. Symptomy te nie są jednak specyficzne właśnie dla tego narządu, dlatego też rozpoznanie marskości wątroby może być trudne.
Z lekarzami haloDoctor!
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Do objawów, które mogą wskazywać na choroby wątroby zalicza się m.in. pajączki naczyniowe na nogach, świąd skóry, rumień na dłoniach oraz suchą i pomarszczoną skórę.
Rokowania zależą od tego, w jakim stadium jest choroba. Niestety trudno jednoznacznie określić przewidywaną długość życia, gdyż choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów.
Negatywny wpływ na ten narząd ma m.in. spożywanie alkoholu, długotrwałe przyjmowanie leków, spożywanie przetworzonego mięsa oraz duże ilości soli w diecie.
Przy marskości wątroby włączane jest leczenie za pomocą salimaryny, która ma zahamować proces włóknienia. Nierzadko stosowany jest też kwas ursodeoksycholowy. Ważna jest ponadto zmiana trybu życia poprzez wyeliminowanie czynnika, który przyczynił się do rozwoju choroby.
Niestety niemożliwe jest wyleczenie marskości wątroby, jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu można zahamować proces uszkadzania narządu.