zasięgnij porady medycznej online
Dyskopatia jest przewlekłą chorobą kręgosłupa obejmującą tzw. dyski z których jest on zbudowany. Obecnie jest to choroba cywilizacyjna wynikająca z ograniczonej aktywności fizycznej większości osób oraz wad postawy powstających podczas długotrwałej pracy przy biurku.
Dodatkowe czynniki ryzyka przy dyskopatii to m.in. słabe mięśnie brzucha oraz odcinka lędźwiowego, nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych oraz brak składników odżywczych, które budowałyby silny narząd ruchu.
Zdecydowanie największą rolę w leczeniu dyskopatii odgrywa fizjoterapia, a po ustąpieniu dolegliwości bólowych odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia będą najlepsze, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, co można zrobić również online.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
We wczesnym stadium choroba może nie dawać żadnych, specyficznych objawów. Ból natomiast pojawia się wtedy, gdy zmiana jest bardziej zaawansowana.
Dyskopatia może oddziaływać na wiele narządów wewnętrznych, w tym m.in. tych związanych z przewodem pokarmowym. Wówczas najczęstsze symptomy to m.in. bóle brzucha, nudności oraz uczucie niepełnego wypróżniania.
Schorzeniu często towarzyszy uciążliwy ból, dlatego niezbędne może być wdrożenie preparatów przeciwbólowych. Ich długotrwałe przyjmowanie trzeba jednak skonsultować z lekarzem.
Niestety dyskopatia nie cofa się, można jednak zahamować jej postępowanie i nie doprowadzać do nawracania stanów zapalnych.
Najlepszą metodą zapobiegania jest regularna oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Jeśli jednak dyskopatia już się pojawi, wówczas optymalne formy ruchu należy skonsultować z fizjoterapeutą.