dowiedz się, jak leczyć dolegliwości z pomocą lekarza online
Drżenie rąk zaliczane jest do zaburzeń ruchowych objawiających się mimowolnym poruszaniem rąk. Diagnozowanie tego problemu może być trudne, gdyż często jest to objaw różnych poważniejszych chorób.
W przypadku osób zdrowych, przyczyną drżenia rąk może być m.in. spożycie nadmiernej ilości kofeiny, która pobudza pracę serca oraz ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo dolegliwość ta często pojawia się w skutek zmęczenia, zwłaszcza tego połączonego z przewlekłym stresem.
Jeśli chodzi o poważniejsze przyczyny drżenia rąk, to często sygnalizuje ono takie choroby jak stwardnienie rozsiane czy cukrzyca. Właśnie dlatego nie wolno ignorować tej dolegliwości i niezbędna jest niezwłoczna konsultacja lekarska.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Sposoby radzenia sobie z drżeniem rąk zależą od tego, co wywołało ten problem. Jeśli jednak jest on wynikiem lęku oraz stresu, wówczas przydatne mogą być ćwiczenia oddechowe. Niezbędne jest też nawodnienie organizmu i zadbanie, by nie dochodziło do niedoboru magnezu.
Tak, jednym z objawów tej choroby może być drżenie rąk, zazwyczaj o małej częstotliwości.
Długotrwałe przyjmowanie leków również może doprowadzić do drżenia i zazwyczaj pojawia się ono po preparatach z amiodaronem (lek przeciarytmiczny), haloperidolem (działającym na ośrodkowy układ nerwowy), czy metoklopramidem (zwiększającym napięcie mięśni gładkich).
Samoistne drżenie rąk pojawia się we wczesnym wieku i lekarze wskazują, że może mieć ono uwarunkowania genetyczne.
Leczenie drżenia rąk zależy od tego, co doprowadziło do problemu. Często niezbędna jest jednak farmakoterapia.