skorzystaj z konsultacji lekarza online
Przyczyną bólu kolana może być nie tylko uraz mechaniczny, np. w wyniku uprawiania sportu, ale również różne, często przewlekłe choroby. Dlatego też tak ważna jest diagnostyka lekarska i wczesne rozpoznanie, jaka jest przyczyna tego typu dolegliwości.
Samych przyczyn bólu kolana może być wiele, od boreliozy, przez infekcje bakteryjne, aż po dokuczliwe zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się wraz z wiekiem.
Coraz częściej diagnozowane jest też reumatoidalne zapalenie stawów będące chorobą o podłożu autoimmunologicznym.
Do jakiego lekarza zgłosić się w przypadku pojawiania się bólu kolana? Pomóc może przede wszystkim ortopeda, a jeśli na podstawie przeprowadzonego wywiadu uzna on, że niezbędna jest dalsza diagnostyka, także ją zleci.
Otrzymaj poradę online w kilku krokach:
Z lekarzem możesz porozmawiać poprzez czat, wideo lub połączenie głosowe. Lekarz w trakcie konsultacji online może wystawić eReceptę i eZwolnienie (jeżeli będzie to konieczne).
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Do uszkodzeń łąkotki dochodzi zazwyczaj w skutek uprawiania sportu. U osób starszych uszkodzenia mogą jednak pojawić się również podczas wykonywania zwykłych czynności, np. podczas wstawania.
Przyczyną bólu w kolanach może być również borelioza, która atakuje stawy, również kolanowe. Najczęściej dolegliwościom towarzyszy opuchlizna.
Podstawą diagnostyki jest wywiad z pacjentem oraz wykonanie dodatkowych badań obrazowych, w tym USG, RTG, tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym.
Zmiany zwyrodnieniowe w kolanach objawiają się bólem, sztywnością oraz trzeszczeniem kolan i nasilają się przede wszystkim przy wykonywaniu codziennych czynności.
Leczenie infekcji bakteryjnych kolan obejmuje antybiotykoterapię. Niezbędne może być też płukanie kolan.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na wiele pytań pacjentów.