1. Artykuły
  2. Artrografia. Na czym polega badanie?

Artrografia. Na czym polega badanie?

Artrografia może być stosowana w diagnostyce schorzeń stawów takich jak: urazy, zwyrodnienia, choroby zapalne. Procedura stosowana jest w różnych stawach - biodrowym, kolanowym, barkowym, łokciowym czy innym, który wymaga szczegółowej oceny. W czasie badania, lekarz wprowadza cienką igłę do stawu, a następnie kontrast, który jest dobrze widoczny na obrazach diagnostycznych. O szczegółach dotyczących wskazań do wykonania artrografii i przebiegu badania przeczytacie w artykule. 

Artrografia. Na czym polega badanie? Artrografia. Na czym polega badanie?
Spis treści
Co to jest artrografia? Artrografia. Wskazania do wykonania badania Artrografia. Przebieg badania

Co to jest artrografia?

 

Artrografia to procedura diagnostyczna wykorzystywana do badania stawów. Polega na wprowadzeniu środka kontrastowego do stawu, a następnie wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich lub obrazowania za pomocą innych technologii, takich jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI).

 

To badanie umożliwia lekarzom zobaczenie wewnętrznych struktur stawu, takich jak kości, chrząstka, torebka stawowa czy więzadła.

 

Wyniki badania artrografii mogą pomóc lekarzowi w ustaleniu dokładnej diagnozy oraz w planowaniu ewentualnego leczenia, w tym terapii fizycznej, leków czy interwencji chirurgicznych.

 

arrow Zwyrodnienie kolana. Co zaleca fizjoterapeuta?

Artrografia. Wskazania do wykonania badania

 

Artrografia jest zazwyczaj wykonywana w celach diagnostycznych. Kiedy lekarz może zdecydować się na wykonanie artrografii?

 

  1. Urazy stawów

 

W przypadku podejrzenia urazu stawu, artrografia może pomóc w identyfikacji ewentualnych uszkodzeń strukturalnych, takich jak pęknięcia chrząstki, więzadeł czy inne obrażenia.

 

  1. Zwyrodnienie stawów

 

Artrografia może być stosowana w diagnostyce chorób zwyrodnieniowych stawów, takich jak artroza. Pozwala na ocenę stopnia uszkodzenia chrząstki i innych struktur stawu.

 

  1. Choroby zapalne stawów

 

W przypadku chorób zapalnych stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, artrografia może być wykorzystywana do oceny stopnia zaawansowania choroby i ewentualnych zmian strukturalnych w stawach.

 

  1. Ból stawów niejasnego pochodzenia

 

Jeśli pacjent doświadcza chronicznego bólu stawów, a inne badania nie dostarczyły jasnej diagnozy, artrografia może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny bólu.

 

  1. Badanie przed operacją stawu

 

Artrografia może być używana przed planowaną operacją stawu, aby dostarczyć dokładniejszych informacji na temat struktury stawu, co może być pomocne w planowaniu procedury chirurgicznej.

 

  1. Badanie nadmiernego nagromadzenia płynu w torebce stawowej

 

Jeśli występuje nadmierne nagromadzenie płynu w torebce stawowej, artrografia może pomóc w ustaleniu przyczyny tego zjawiska, takiej jak infekcja, uraz czy choroba zapalna.

 

Decyzję o wykonaniu artrografii podejmuje lekarz na podstawie dokładnej oceny objawów pacjenta, wyników innych badań diagnostycznych oraz klinicznej potrzeby uzyskania dokładnych informacji na temat stanu danego stawu.

 

Artrografia. Przebieg badania

 

Procedura artrografii jest zazwyczaj przeprowadzana w szpitalu lub placówce medycznej przez specjalistę od obrazowania medycznego, często pod kontrolą lekarza specjalisty ortopedy lub radiologa. Poniżej znajduje się ogólny opis tego, jak przebiega artrografia:

 

Przygotowanie pacjenta:

Pacjent zostanie poproszony o zmianę na strój szpitalny, a obszar, który będzie poddany badaniu, zostanie odkryty i odpowiednio przygotowany.

 

Miejscowa lub ogólna anestezja:

W zależności od obszaru stawu, który jest badany, może być zastosowana miejscowa lub ogólna anestezja, aby zminimalizować ewentualny dyskomfort lub ból podczas procedury.

 

Wstrzyknięcie kontrastu:

Skóra w okolicy stawu zostanie dokładnie oczyszczona, a następnie zostanie podana mała ilość środka kontrastowego za pomocą cienkiej igły. Środek kontrastowy może być wprowadzony do stawu bezpośrednio lub poprzez nakłucie stawu pod kontrolą obrazowania (np. pod kontrolą ultrasonografii czy fluoroskopii).

 

Wykonanie zdjęć:

Po wstrzyknięciu kontrastu wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI), w zależności od preferencji lekarza i dostępności sprzętu.

 

Ocena wyników:

Obrazy są oceniane przez lekarza specjalistę, który poszukuje ewentualnych zmian strukturalnych, uszkodzeń czy innych nieprawidłowości w badanym stawie.

 

Zakończenie procedury:

Po zakończeniu sesji obrazowania, środek kontrastowy może zostać usunięty, a obszar nakłucia zostanie zabezpieczony opatrunkiem.

 

Po zakończeniu procedury pacjent może wrócić do domu lub pozostać pod obserwacją przez krótki czas, w zależności od ogólnego stanu zdrowia i przebiegu badania. W przypadku użycia miejscowej anestezji, pacjent może doświadczać niewielkiego dyskomfortu lub bolesności w miejscu wstrzyknięcia, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu krótkiego czasu.

 

Lekarz omówi wyniki badania z pacjentem i przedstawi dalsze kroki diagnostyczne lub terapeutyczne, jeśli to konieczne.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być rak?
Od tygodnia mam bóle w prawym kolanie (kolano bez obrzęku, nieciepłe) boli jedynie gdy stanę i idę. Podczas odpoczynku w nocy ból nie występuje, jeżdżę na rowerze i również nie przeszkadza mi to w tym. Boję się ze to rak i mam z tym głupie myśli. Tydzień temu pomagałem...
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
Dzień dobry. Proszę udać się do fizjoterapeuty:) prawdopodobnie to wynik przeciążenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Czy to normalne, czy zgłosić się do kontroli do ortopedy?
Od ponad miesiąca zmagam się z gromadzeniem płynu w prawym kolanie. Miałam już dwa razy robioną punkcję oraz byłam na antybiotyku. Za pierwszym razem odciągnięto 5 ml przejrzystego żółtego płynu. Za drugim 8 ml płynu zabarwionego krwią. Woda zaczęła się zbierać najprawdopodobniej po upadku...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ortopedyczna.
zalecane wykonanie badanie usg stawu kolanowego, i następnie wizyta stacjonarna u ortopedy
Co oznacza obecność czerwonego szpiku kostnego kości udowej?
W kolanie zwyrodnienia. Kolano jest do artroskopii i osteotomii kości piszczelowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co może być powodem, że nie ma wciąż pełnego wyprostu po takim czasie?
Jestem 5 miesięcy po artroskopii kolana lewego. Diagnoza boczne przyparcie rzepki. Było wykonane podcięcie troczków oraz była nastawiana rzepka na właściwe miejsce. Problemem jest brak wyprostu podczas chodzenia. Wygląda to tak, że jak dużo pochodzę, to noga odskakuje na boki....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u ortopedy prowadzącego leczenie.
zalecana wizyta kontrola u operatora
Ból w zgięciu kolana - czym może być spowodowany?
Od około 3 miesięcy mam ból w zgięciu kolana oraz uczucie spuchniętej łydki czasami odczuwam w niej ciężkość, jakby był w niej kamień. Na usg nic nie wyszło (lekarz podejrzewał torbiel Bakera) w lipcu miałam robiony Doppler - badanie wyszło bardzo dobre. Będę wdzięczna, za...
warto by było udać się na konsultację ortopedyczną oraz wykonać badanie MRI stawu kolanowego
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u ortopedy i dalsze badania diagnostyczne.
Czy są jakieś leki, które zregenerują kolano?
2 lata temu dostałam kontuzji kolana w wyniku przeciążenia. Teraz kontuzja się odnowiła. Lekarz skierował mnie na badanie — rezonans magnetyczny. Wyniki pisze: szeroka pozioma szczelina uszkodzenia tylnej części trzonu i rogu tylnego łękotki przyśrodkowej z cechami delaminacji. Co to znaczy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Czy w tej sytuacji mamy zgłosić się do lekarza o wystawienie L4 w wersji papierowej?
Pracujemy w Czechach, mąż od kwietnia jest na zwolnieniu lekarskim po operacji kolana. Zwolnienie przesyła doktor elektronicznie, a dziś mieliśmy kontrolę i Pan z kontroli kazał pokazać papier z L4, ale problem w tym, że zwolnienia w formie papierowej nie ma. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Co zrobić w mojej sytuacji?
Co zrobić, lub do czego się kwalifikuje z problemem w kostce, dokładnie mam 2 zerwane wiązadła z tego co się orientuje to piszczelowo-strzałkowe oraz ścięgno łączące kolano z kostką, jestem po wielu konsultacjach/wizytach/badaniach, ale problem cały czas przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza ortopedy
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza ortopedy
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta stacjonarna u specjalisty- ortopedy.
Jakie kroki należy podjąć w moim przypadku?
Mam 25 lat. Od trzech miesięcy mam spuchnięte kolana i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Zaczęło się 4 lata temu – spuchło lewe kolano i strzykało przy chodzeniu. Po rezonansie wyszła chondromalacja rzepki. Ortopeda ściągnął płyn z kolana, wstrzyknął lek i wszystko idealnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest możliwość, że rekonstrukcja się nie udała?
Jestem 10 tygodni po rekonstrukcji acl i szyciu łękotki. Od 4 tygodni prowadze intensywną rehabilitację, niestety mam problem z wyprostem kolana deficyt 10 stopni, zgięcie natomiast 110 stopni. Przy próbie rozciągania prostowania kolana czuje blokadę pod kolanem z przodu, jakby już na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ortopedy prowadzącego.
Zabieg rekonstrukcji ACL - kiedy można bezpiecznie wrócić do pracy?
Jestem już 7 tydzień po rekonstrukcji ACL, Pracuje w sklepie budowlanym fizycznie. Pytanie moje brzmi. Kiedy dla swojego bezpieczeństwa powinienem wrócić do pracy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym
Co może być przyczyną bólu kolan?
Od około roku czuje ból kolan. Zaczęło się pewnego dnia, w jednej chwili zaczęły mnie boleć obydwa kolana (nie jest to ból uciążliwy) natomiast ciągły. Z czasem doszło sztywnienie rąk, mimowolne skurcze w różnych częściach ciała, ponadto zauważyłem, że szybciej męczą mi się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ortopedyczna.
Ból kolana spowodowany aktywnością fizyczną.
Podczas krótkiego, intensywnego biegu zaczęło boleć mnie lewe kolano - kłucie podczas chodzenia po wewnętrznej stronie w okolicy łąkotki. Podejrzewam, że przyczynić mogło się do tego nieodpowiednie obuwie bez jakiejkolwiek amortyzacji i fakt, że rzadko biegam. Dolegliwości bólowe...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być powodem bólu i opuchlizny kolana?
Niecały tydzień temu doznałam urazu kolana - miałam je zgięte, uciekło mi w bok i coś strzeliło. Od tego momentu pojawił się ból przy chodzeniu i nieduża opuchlizna. Teraz kolano boli mnie cały czas, bardzo puchnie po wysiłku, czasami coś mi w nim strzela, a gdy je naciskam i ruszam...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze się zglosić do lekarza na badanie
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
koniecznie konsultacja u lekarza ortopedy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Czy po rekonstrukcji acl może boleć kolano?
Odczuwam ból (dyskomfort) przy środkowej części kolana, szczególnie przy ruchu wykonywanym do środka (np. przeskakiwanie z nogi na nogę bokiem, czy przy skoku od prawej do lewej). Jestem 4 miesiące po rekonstrukcji acl, a ból jest od strony blizny pooperacyjnej.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza na konsultacja oraz badanie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę