Rak żołądka

Zdrowie A-Z

Baza wiedzy na temat raka żołądka.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „rak żołądka”.

Najnowsze pytania pacjentów
Jakie badania wykonać, aby wykluczyć rak żołądka?
Mój dziadek zmarł na raka żołądka, ja mam pokrzywkę, na którą przyjmuję leki, ale czasem czuję, że boli mnie żołądek. Zauważam również krew w kale. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badaniem obrazującym górny odcinek przewodu pokarmowego, w tym żołądek, jest gastroskopia. Natomiast obecność świeżej krwi w kale wymaga dodatkowej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego (można zgłosić się np. do proktologa, który wykona badanie per rectum i oceni wskazania do ew. dalszych badań).
Michał Szałkiewicz
chirurg, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny estetycznej
Umów wizytę
Świeża krew w stolcu nie jest typowym objawem raka żołądka. W omawianym przypadku, najczęściej stolec ma kolor czarny - "smolisty". Świeża krew w stolcu może się pojawić przy masywnych krwawieniach, lecz towarzyszyły by temu inne alarmujące objawy - np. objawy wstrząsu hipowolemicznego. Badaniem z wyboru przy raku żołądka jest gastroskopia z pobraniem wycinka. Nie bez znaczenia jest również tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem czy USG. Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzy krwawnicze, czyli tzw. hemoroidy. Badanie per rectum powinien potrafić przeprowadzić każdy lekarz, lecz z uwagi na charakter choroby, dobrze udać się do chirurga. Pozdrawiam.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa celem zlecenia odpowiednich badań.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z