Jakie badania wykonać, aby wykluczyć rak żołądka?

Mój dziadek zmarł na raka żołądka, ja mam pokrzywkę, na którą przyjmuję leki, ale czasem czuję, że boli mnie żołądek. Zauważam również krew w kale. 

Badaniem obrazującym górny odcinek przewodu pokarmowego, w tym żołądek, jest gastroskopia. Natomiast obecność świeżej krwi w kale wymaga dodatkowej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego (można zgłosić się np. do proktologa, który wykona badanie per rectum i oceni wskazania do ew. dalszych badań).
Świeża krew w stolcu nie jest typowym objawem raka żołądka. W omawianym przypadku, najczęściej stolec ma kolor czarny - "smolisty". Świeża krew w stolcu może się pojawić przy masywnych krwawieniach, lecz towarzyszyły by temu inne alarmujące objawy - np. objawy wstrząsu hipowolemicznego.
Badaniem z wyboru przy raku żołądka jest gastroskopia z pobraniem wycinka. Nie bez znaczenia jest również tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem czy USG.
Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzy krwawnicze, czyli tzw. hemoroidy.
Badanie per rectum powinien potrafić przeprowadzić każdy lekarz, lecz z uwagi na charakter choroby, dobrze udać się do chirurga.
Pozdrawiam.
Zalecana konsultacja u gastroenterologa celem zlecenia odpowiednich badań.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2797
Pytań zadanych
przez pacjentów
6990
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi