Jakie badania wykonać, aby wykluczyć rak żołądka?

Mój dziadek zmarł na raka żołądka, ja mam pokrzywkę, na którą przyjmuję leki, ale czasem czuję, że boli mnie żołądek. Zauważam również krew w kale. 

Badaniem obrazującym górny odcinek przewodu pokarmowego, w tym żołądek, jest gastroskopia. Natomiast obecność świeżej krwi w kale wymaga dodatkowej diagnostyki dolnego odcinka przewodu pokarmowego (można zgłosić się np. do proktologa, który wykona badanie per rectum i oceni wskazania do ew. dalszych badań).
Świeża krew w stolcu nie jest typowym objawem raka żołądka. W omawianym przypadku, najczęściej stolec ma kolor czarny - "smolisty". Świeża krew w stolcu może się pojawić przy masywnych krwawieniach, lecz towarzyszyły by temu inne alarmujące objawy - np. objawy wstrząsu hipowolemicznego.
Badaniem z wyboru przy raku żołądka jest gastroskopia z pobraniem wycinka. Nie bez znaczenia jest również tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem czy USG.
Najczęstszą przyczyną krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego są guzy krwawnicze, czyli tzw. hemoroidy.
Badanie per rectum powinien potrafić przeprowadzić każdy lekarz, lecz z uwagi na charakter choroby, dobrze udać się do chirurga.
Pozdrawiam.
Zalecana konsultacja u gastroenterologa celem zlecenia odpowiednich badań.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1813
Pytań zadanych
przez pacjentów
5082
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

67
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi