Mam pytanie odnośnie opryszki na ustach.
Gdy wyjeżdżamy na wakacje w cieple kraje takie jak: Meksyk, Dominikana lub Kuba, to dostaje okropnej opryszki na ustach - dlaczego? Używam rurek do picia, myje zęby tylko woda z butelki oraz smaruje usta szminka z wysokim filtrem. Brałam kiedyś leki przeciw opryszce przez rok. Na jakiś czas...
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Zabieg proktologiczny, a opryszczka.
Mam mieć zabieg proktologiczny — czy opryszczka na ustach jest wykluczeniem, czy nie wpływa na zabieg? Jeśli wpływa, to ile trzeba poczekać od zagojenia, by wykonać zabieg.
Należy w tej sprawie skonsultować się w ośrodku, gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Należy w tej sprawie skonsultować się w ośrodku, gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Czy opryszczka może się przenieść w miejsca intymne partnera?
Mąż zauważył zmiany w okolicy napletka, internet twierdzi, że to kłykciny kończyste. Mała zmiana, ale faktycznie tak wygląda (około tydzień temu nie było śladu). Nadmienię, że od zawsze miał takie dziwne znamię nad penisem, ale rok temu lekarz stwierdził, że to nic groźnego, rodzaj...
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Opryszczka na brodzie i przy ustach - co można jeszcze zrobić jeżeli leki nie pomagają?
Mam opryszczkę na brodzie i blisko ust. To małe pęcherzyki wypełnione płynem, które łatwo się roznoszą, swędzą i bolą. Ponad 2 miesiące próbuję to leczyć tabletkami i maścią, które miałam brać 3 miesiące, ale już widzę, że to nie pomoże, bo codziennie mam nowe zmiany.
Wskazana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Wskazana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Czy antybiotyk mógł wpłynąć na brak krwawienia ?
Mam pytanie. W tym miesiącu przyjmowałam tabletki aby zminimalizować ryzyko wystąpienia opryszczki. 12.08 zaczęłam dodatkowo przyjmować antybiotyk a 19.08 zakończyłam jego przyjmowanie. Przerwę w przyjmowaniu antykoncepcji rozpoczęłam 17.08, dziś mamy 22 a krawienie z odstawienia nie...
Tak, antybiotyk mógł wpłynąć na brak krwawienia. Prosze skonsultować się z ginekologiem
Przyjmowane przez Pani leki dodatkowo mogły wpłynąć na opisane przez Panią dolegliwości. Należałoby przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. W razie dalszych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Tak, antybiotyki mogą wchodzić w interakcje ze stosowaną doustną antykoncepcją. Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z ginekologiem prowadzącym.
Antybiotyki mogą zaburzać wchłanianie doustnych preparatów antykoncepcyjnych. O ile wyklucza Pani prawdopodobieństwo ciąży, proszę kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami i w przypadku dalszego utrzymywania się dolegliwości skonsultować się z ginekologiem celem poszerzenia diagnostyki bądź zmiany metody antykoncepcji na inną.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy nosiciel opryszczki narządów płciowych może zarażać, jeżeli nie występują u niego objawy?
Mam pytanie dotyczące wirusa opryszczki narządów płciowych. Czy jeżeli jest się nosicielem (brak objawów przez rok) można zarazić partnera podczas stosunku? Seks w prezerwatywie jest nieprzyjemny. Czy bycie nosicielem wyklucza zajście w ciążę?
Większość infekcji tym wirusem ulega samoistnemu wyleczeniu. Warto wykonać badanie kontrolne po upływie dwóch lat. Infekcja nie wyklucza ciąży.
Czy kontakt ze stopami może grozić zarażeniem grzybicą lub jakąś chorobą?
Czy na stopach bytują drobnoustroje chorób wenerycznych lub opryszki? Czy podczas masażu stopami mogę zarazić się jakąś chorobą lub grzybicą?
Zmiany na skórze, w tym stóp i dłoni mogą być powodowane przez wirusy prowadzące do powstania zmian na narządach płciowych, przede wszystkim mam na myśli wirusa HPV. Zarówno dłonie jak i stopy mogą być też siedliskiem innych drobnoustrojów prowadzących do infekcji intymnych - wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych.
W obrębie stóp mogą bytować drobnoustroje wywołujące zmiany chorobowe (podłoże grzybicze, wirusowe bądź bakteryjne).
W przypadku braku higieny na stopach mogą bytować różne drobnoustroje - także chorobotwórcze.
Czy wirus opryszczki zaraża, nawet jeżeli nie pojawiał się kilka lat?
Czy jeżeli miałam tylko raz w życiu opryszczkę, gdy byłam mała i później już ani razu jej nie miałam, to mogę nadal zarażać? Obecnie mam 22 lata.
Opryszczka jest najbardziej zakaźna w chwili, gdy obecne są zmiany w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem. W okresie, gdy zmiany nie występują zakaźność jest znikoma, bądź nieobecna.
Czy po szczepieniu może wystąpić opryszczka?
Zaszczepiłam się na COVID-19, dwa dni po pojawiła się bardzo bolesna opryszczka. Czy może to być objaw po szczepieniu? Czy szczepienie wpływa na płodność, trudności z zajściem w ciążę?
Nie ma to najpewniej związku ze szczepieniem. Brak jest wpływu na płodność.
Katar, a druga dawka szczepionki przeciw COVID-19.
Czy mając zielony katar wpływający do gardła i opryszczkę mogę przyjąć drugą dawkę szczepionki?
Jeśli nie występuje gorączka, to nie jest to przeciwwskazaniem do szczepienia.
Jeśli aktualnie nie ma ostrej infekcji z gorączką, wówczas nie ma przeciwwskazań do szczepienia, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do osoby kwalifikującej.
Czy mając opryszczkę mogę się zaszczepić przeciw COVID-19?
Przewiało mi szyję i nie mogę kręcić głową, a dziś pojawiła się opryszczka na nosie. Za tydzień mam termin na pierwszą dawkę szczepienia przeciw COVID. Mogę się szczepić, czy lepiej przełożyć to na późniejszy termin?
Nie ma przeciwwskazań do szczepienia.
Czy to może być problem związany z jelitami lub cukrzycą?
Od kilku miesięcy opryszczka pojawia się co miesiąc razem z miesiączką i "rozlewa" poza wargę (miejsca poza ustami wyglądają nieco inaczej, na ustach są typowe pęcherzyki a poza czerwone plamy, a na nich białe kropeczki). Teraz, gdy zniknęła opryszczka pojawił się problem w jamie ustnej...
Proponuję by umówiła Pani wizytę u ginekologa i rozważyła wykonanie posiewu wymazu bakteriologicznego z dróg rodnych lub badania celowanego w kierunku infekcji urogenitalnych. Przewlekła infekcja intymna bywa trudna w diagnostyce, a rzutować może na cały organizm.
należy wykonac badanie usg ginekologiczne , wymaz z pochwy i posiew moczu.
należy wykonać badanie usg ginekologiczne, do rozważenia wykonanie posiwu z pochwy i moczu,
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.