1. Artykuły
  2. Profil trzustkowy – jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić pracę trzustki?

Profil trzustkowy – jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić pracę trzustki?

Trzustka to bardzo ważny narząd – odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie enzymów trawiennych i hormonów, takich jak insulina czy glukagon. Aby ocenić pracę trzustki lekarz zleca tzw. profil trzustkowy. Sprawdź, jakie badania wchodzą w jego skład i poznaj wskazania do ich wykonania.

Profil trzustkowy – jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić pracę trzustki? Profil trzustkowy – jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić pracę trzustki?
Spis treści
Czym jest profil trzustkowy? Glukoza we krwi Lipaza we krwi Amylazy w moczu i we krwi Wskazania do wykonania profilu trzustkowego

Czym jest profil trzustkowy?

 

Profil trzustkowy to zestaw badań wykorzystywanych w ocenie stanu i pracy trzustki. Składają się na niego oznaczenia poziomu:

  • amylazy w moczu i we krwi,
  • lipazy we krwi,
  • glukozy we krwi.

Eksperci zwracają uwagę, aby badania te wykonywać razem, gdyż dostarczą w ten sposób znacznie więcej informacji niż, gdyby były oceniane każde osobno.

 

arrow Chora trzustka. Konieczna konsultacja z lekarzem
arrow Jakie badania przed zajściem w ciążę?
arrow USG w ciąży. Czego mogą dowiedzieć się rodzice i lekarz?
arrow Niepłodność. Kiedy zdecydować się na badanie nasienia?
arrow Badania kliniczne - z perspektywy małego pacjenta i rodzica
arrow Analiza wyników badań obrazowych online

Glukoza we krwi

 

Badanie glukozy wykonuje się z krwi pobranej z żyły łokciowej. Badanie wymaga bycia na czczo. Przeprowadza się je po 13-14-godzinnej przerwie od jedzenia. Eksperci podają, że ostatni posiłek pacjent powinien zjeść do godziny 18:00 dzień wcześniej. Przed badaniem glukozy niewskazana jest ekspozycja na stres i podejmowanie intensywnego wysiłku. Za wyniki prawidłowe przyjmuje się wartości 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l). Nieprawidłowa glikemia na czczo wynosi 100–125 mg/dl (5,6–6,9 mmol/l). Warto wspomnieć, że oznaczenie glukozy we krwi każdy powinien wykonać przynajmniej raz do roku w celach profilaktycznych. 

 

Lipaza we krwi

 

Lipaza to enzym trzustkowy, który uczestniczy w trawieniu tłuszczów i rozkładzie trójglicerydów. Specjaliści podkreślają, że lipaza wytwarzana jest w postaci nieaktywnej. Dopiero, gdy dostanie się do dwunastnicy, staje się aktywna. W prawidłowo funkcjonującym organizmie do krążenia trafia niewielka ilość tego enzymu. Gdy trzustka choruje, poziom lipazy we krwi znacznie wzrasta. Oznaczenia lipazy dokonuje się z krwi. Za normę przyjmuje się wartość do 150 U/l. 

 

Amylazy w moczu i we krwi

 

Amylaza to kolejny enzym trzustkowy. Odpowiada on za trawienie węglowodanów złożonych – rozkłada je na cukry proste. Obecność amylazy we krwi świadczy o zaburzeniach w pracy trzustki. W ciągu średnio 8–10 godzin enzym ten wydalany jest z moczem. Dlatego też w ocenie pracy trzustki dokonuje się oznaczenia amylazy we krwi oraz w moczu. Norma amylazy we krwi wynosi 25–125 U/l, w przypadku osób w podeszłym wieku mieści się w zakresie 20–160 U/l. Za prawidłowy wynik amylazy w moczu uznaje się 10–490 U/l. 

 

Wskazania do wykonania profilu trzustkowego

 

Wskazaniem do wykonania profilu trzustkowego są objawy, które mogą sugerować chorobę trzustki. Są to m.in.: utrata apetytu i masy ciała, wymioty, biegunki i zaparcia, ból po lewej stronie nadbrzusza i w dole pleców, żółte zabarwienie skóry, białek oczu i błon śluzowych, pojawienie się tłuszczowych stolców (tłustych, o bardzo nieprzyjemnym zapachu), rumień wędrujący na skórze, nieprawidłowy poziom glukozy we krwi. Poza rozpoznawaniem chorób trzustki badania laboratoryjne wykonane w ramach profilu trzustkowego stosowane są też w diagnostyce cukrzycy, chorób wątroby i nerek. Na ich podstawie możliwe jest monitorowanie efektów leczenia i weryfikacja, czy stosowane z innych powodów zdrowotnych leki nie zaburzają pracy trzustki.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy prawidłowy wynik badań krwi może być zaprzeczeniem podejrzenia zapalenia trzustki?
Mam 28 lat. Od 4 dni boli mnie brzuch po lewej stronie pod żebrami - ból w pierwszym dniu był tak silny, że nie mogłam spać w nocy i nie pomagały leki przeciwbólowe. Teraz nasila się głównie po jedzeniu i w nocy. Byłam na usg - na opisie jest niejednorodna...
Czy przy raku trzustki mogą boleć tylko plecy?
Od dłuższego czasu bolą mnie plecy z lewej strony pod łopatką. Ból odczuwam przy grabieniu (naprężeniu się), ból narasta przy wdechu i czasem promieniuje do boku. Robione miałam RTG klatki piersiowej. Serce i płuca są w porządku. Morfologia tez w normie. Jestem cukrzykiem typu 2....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Bóle przy ruchu zwykle sa związane z dyskopatią czyli przemieszczaniem się jąder miażdżystych w kręgosłupie , Zwyklę RTG " nie widzi" takich zmian . Wskazane wykonanie TK i bad ogólne moczu w celu weryfikacji zmian w nerkach - kamica - które są drugim powodem takich dolegliwości .
Czy powinienem uwrażliwić trzustkę, czy rozpocząć przyjmowanie insuliny?
Mam niski poziom insuliny na czczo (poniżej wartości minimalnej) i krzywą cukrową o zawyżonych poziomach glikozy we krwi. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O podjęciu terapii lub zmiany diety powinien zdecydować specjalista diabetolog.
Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na pracę wątroby?
Znalazłam anglojęzyczne opracowania badań na ten temat i niektóre są sprzeczne. W zaleceniach dotyczących przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wymienia się coroczne badanie parametrów wątroby (ALT, ASPT), czy powinno się badać w takim razie również trzustkę, czy wpływ...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane badanie systematyczne wątroby, trzustki i krzepliwości tzw. D-dimerów.
Zabieg endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej - czy powinnam wykonać inne badania?
Jestem dwa dni po zabiegu endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) i mam dolegliwości bólowe. Obawiam się zapalenia trzustki, które jest najczęstszym powikłaniem po tym zabiegu. Wykonałam badanie oznaczenia amylazy w moczu i czekam na wynik. Jakie wartości powinny mnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Czy wzdęcia i zatwardzenie mogą świadczyć o niedrożności jelit lub o problemach z trzustką?
Od ponad 8 lat zmagam się ze wzdęciami i zatrzymywaniem gazów. Mam zdiagnozowane SIBO. 1,5 roku temu miałam laparoskopię i powiedzieli mi, że mam opadające jelito. W wynikach krwi mam zawsze powiększoną amylazę i lipazę. Cierpię na bardzo duże zatwardzenia od dawna. Im więcej warzyw i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4