1. Artykuły
  2. Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy

Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy

Pogorszenie ostrości widzenia, podwójne widzenie, przygaszone kolory, rozmyte kształty, potrzeba mocniejszego oświetlenia przy czytaniu - te objawy mogą wskazywać na kataraktę (zaćmę). Najczęściej jej przyczyną jest naturalny proces starzenia się organizmu, ale istnieje też kilka sposobów jak ustrzec się przed chorobą. O tym jak diagnozuje się i leczy kataraktę, a także w jaki sposób chronić przed nią oczy mówi okulista Adam Stolarek. 

Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy
Spis treści
Katarakta (zaćma) - co to takiego? Katarakta - objawy Katarakta - przyczyny Czy katarakta jest groźna? Katarakta - diagnoza Katarakta - leczenie i co dalej Jak chronić oczy? Profilaktyka katarakty

Katarakta (zaćma) - co to takiego?

 

Katarakta (zaćma) to zmętnienie naturalnej soczewki oka - prowadzące do utraty jej przejrzystości i prowadzi do pogorszenia widzenia. Jak wyjaśnia okulista Adam Stolarek:

 

Może wystąpić w każdym wieku, jednak jej najczęstsza postać związana jest z wiekiem i utratą struktury białek soczewki, która prowadzi do powstawania zmętnień w jej obrębie.

 

Zaćma występuje częściej u osób chorych na cukrzycę, palaczy, przyjmujących przewlekle leki sterydowe i u osób po urazie oka.

arrow Oczopląs. Przyczyny, objawy i leczenie
arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Uraz oka. Liczy się czas
arrow Sezonowe zapalenie spojówek. Objawy zazwyczaj są łagodne, ale uciążliwe
arrow Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób
arrow Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?

Katarakta - objawy

 

Głównym objawem katarakty jest pogorszenie ostrości widzenia. Obserwowane obiekty mogą wydawać się zamglone, rozmyte lub mniej widoczne. Lekarz wylicza również inne objawy choroby:

 

Może wystąpić zmieniona percepcja kolorów - mogą wydawać się bardziej przygaszone lub mniej intensywne. Ponadto osoby z zaćmą odczuwają trudności z widzeniem w warunkach słabego oświetlenia i potrzebują mocniejszego oświetlenia przy czytaniu. Występuje także widzenie podwójne.

 

Katarakta - przyczyny

 

Nasz specjalista przyznaje, że najczęstszą przyczyną zaćmy jest naturalny proces starzenia organizmu. Istnieją także czynniki genetyczne i niektóre postacie zaćmy mogą być wrodzone lub wystąpić w młodym wieku.

 

Niektóre choroby takie jak cukrzyca czy jaskra zwiększają ryzyko zaćmy. Katarakta może też być wynikiem urazu soczewki lub przyjmowania leków steroidowych - zauważa lekarz Adam Stolarek.

 

Czy katarakta jest groźna?

 

Okulista zwraca uwagę, że zaćma sama w sobie nie jest groźna, ale może znacznie wpływać na jakość widzenia i codzienne funkcjonowanie.

 

Nieleczona lub zaawansowana zaćma może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku i zwiększenie ryzyka operacyjnego. Nie warto czekać z konsultacją okulistyczną jeśli zauważasz u siebie objawy zaćmy - przestrzega nasz ekspert.

 

Katarakta - diagnoza

 

Po diagnozę należy udać się do okulisty, który przeprowadzi wywiad medyczny dotyczący objawów, historii zdrowia oczu i innych czynników ryzyka. Następnie lekarz  przeprowadza badanie wzroku - w tym pomiar ostrości wzroku, aby ocenić jak mocno zaćma wpływa na widzenie.

 

W dalszej kolejności wykonywane jest badanie przedniego segmentu oka. Do tego celu używa się specjalnego mikroskopu, tzw. lampy szczelinowej, aby ocenić przedni segment oka - w tym soczewkę, rogówkę i tęczówkę. To umożliwia ocenę stopnia zaawansowania zaćmy - tłumaczy Adam Stolarek.

 

Katarakta - leczenie i co dalej

 

W przypadku wczesnej zaćmy, okulista może zdecydować się na monitorowanie i regularne badania w celu oceny postępu choroby. W międzyczasie mogą być zalecane korekcyjne okulary lub soczewki kontaktowe w celu poprawy widzenia.

 

Jeśli zaćma znacząco wpływa na jakość widzenia i codzienne funkcjonowanie, lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie zaćmy.

 

Najczęstszą procedurą jest fakoemulsyfikacja, w której mętna soczewka jest rozpuszczana ultradźwiękami i usuwana z oka. Następnie wstawiana jest sztuczna soczewka, zwana sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL), aby przywrócić widzenie. W większości przypadków zabieg jest jednodniowy - wyjaśnia nasz ekspert.

 

Po usunięciu zaćmy i wszczepieniu sztucznej soczewki, może być konieczne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych w celu dalszej korekcji widzenia.

 

Po operacji zaćmy istnieje okres rekonwalescencji, w którym ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie stosowania kropli do oczu, unikania wysiłku fizycznego i ochrony oczu przed jasnym światłem - wylicza okulista Adam Stolarek.

 

I jak dodaje:

 

Ważne jest skonsultowanie się z okulistą w celu ustalenia optymalnego planu diagnostyki i leczenia zaćmy w indywidualnym przypadku. Specjalista będzie mógł ocenić stopień zaawansowania zaćmy, uwzględnić indywidualne potrzeby pacjenta i zalecić najodpowiedniejsze podejście terapeutyczne.

 

Jak chronić oczy? Profilaktyka katarakty

 

Lekarz Adam Stolarek podpowiada, w jaki sposób chronić oczy przed zaćmą. Oto kilka wskazówek:

 

  1. Zachowaj zdrowy styl życia.

 

Prowadzenie zdrowego stylu życia może pomóc w ochronie oczu przed zaćmą. Zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, które dostarczają cennych składników odżywczych dla zdrowia oczu. Unikaj nadmiernej ilości tłuszczów nasyconych i cukru. Również regularna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi są korzystne dla ogólnego zdrowia i zdrowia oczu.

 

  1. Ochrona przed promieniowaniem UV.

 

W przypadku ekspozycji na silne promieniowanie UV, szczególnie w czasie słonecznych dni, noszenie okularów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku ochrony UV może pomóc w ochronie oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

 

  1. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

 

Podczas wykonywania prac lub uprawiania sportów, które mogą być ryzykowne dla oczu, takich jak prace budowlane należy nosić odpowiednią ochronę oczu, taką jak okulary ochronne lub hełmy.

 

  1. Regularne badania oczu.

 

 Regularne wizyty u okulisty są ważne w celu wczesnego wykrywania i monitorowania stanu zdrowia oczu, w tym zaćmy. Okulista może zidentyfikować wczesne oznaki zaćmy i monitorować jej rozwój, co pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań w odpowiednim czasie.

 

  1. Zarządzanie czynnikami ryzyka.

 

Jeśli masz czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub palenie tytoniu, ważne jest monitorowanie tych stanów i utrzymanie ich pod kontrolą. Regularna opieka medyczna i zmiana niezdrowych nawyków może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju zaćmy.

artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Okulista. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Zespolonym Szpitalu Wojewódzkim w Koninie na Oddziale Okulistyki. Aktualnie pracuje w Miejskim Szpitalu im. Karola Jonschera w Łodzi. Jest uczestnikiem kursów doskonalących umiejętności w zakresie okulistyki i medycyny estetycznej w kraju i zagranicą. Odbywał staże krajowe i międzynarodowe, m.in. na oddziale Chirurgii Plastycznej w Graz (Austria).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę