1. Artykuły
 2. Dysfagia. Przyczyny, objawy i leczenie trudności z przełykaniem

Dysfagia. Przyczyny, objawy i leczenie trudności z przełykaniem

Dysfagia, czyli trudności w przełykaniu, to dolegliwość, która może znacznie obniżyć jakość życia. Choć może wydawać się problemem banalnym, dysfagia może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym do niedożywienia, odwodnienia oraz infekcji płuc związanych z zachłyśnięciem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest dysfagia, jakie są jej przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia.

Dysfagia. Przyczyny, objawy i leczenie trudności z przełykaniem Dysfagia. Przyczyny, objawy i leczenie trudności z przełykaniem
Spis treści
Co to jest dysfagia? Przyczyny dysfagii Objawy dysfagii Diagnostyka i leczenie dysfagii Zapobieganie dysfagii

Co to jest dysfagia?

 

Dysfagia to medyczny termin określający trudności w przełykaniu. Proces przełykania jest skomplikowanym mechanizmem angażującym mięśnie i nerwy jamy ustnej, gardła oraz przełyku. Dysfagia może dotyczyć różnych etapów tego procesu, od trudności w przesuwaniu jedzenia z ust do gardła, po problemy z przechodzeniem pokarmu przez przełyk do żołądka.

 

Dysfagia dzieli się na dwa główne typy:

 

 • Dysfagia ustno-gardłowa: trudności z przesuwaniem jedzenia lub płynów z ust do gardła i przełyku.
 • Dysfagia przełykowa: trudności z przesuwaniem pokarmu przez przełyk do żołądka.

 

Przyczyny dysfagii

 

Przyczyny dysfagii są zróżnicowane i mogą obejmować zarówno problemy mechaniczne, jak i zaburzenia neurologiczne. Najczęstsze przyczyny to:

 

 • Zaburzenia neurologiczne: choroby takie jak udar mózgu, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) mogą wpływać na kontrolę mięśni zaangażowanych w proces przełykania.
 • Zaburzenia mięśniowe: miastenia gravis, dystrofia mięśniowa i inne choroby mięśni mogą prowadzić do osłabienia mięśni przełyku.
 • Problemy mechaniczne: zwężenie przełyku, guzy, blizny po oparzeniach chemicznych lub operacjach oraz uchyłki przełyku mogą fizycznie blokować przełykanie.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD): przewlekły refluks może prowadzić do zapalenia i zwężenia przełyku, co utrudnia przełykanie.
 • Zaburzenia związane z wiekiem: u osób starszych mogą występować problemy z przełykaniem związane z osłabieniem mięśni i nerwów.

 

Objawy dysfagii

 

Objawy dysfagii mogą różnić się w zależności od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. Do najczęstszych objawów należą:

 

 • Trudności w przełykaniu jedzenia lub płynów.
 • Ból podczas przełykania.
 • Uczucie, że jedzenie utknęło w gardle lub w klatce piersiowej.
 • Krztuszenie się lub kaszel podczas jedzenia lub picia.
 • Cofanie się jedzenia do ust lub nosa.
 • Ślinotok.
 • Nawracające infekcje dróg oddechowych spowodowane zachłyśnięciem.
 • Utrata masy ciała i odwodnienie.

 

Diagnostyka i leczenie dysfagii

 

Diagnostyka dysfagii zaczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Lekarz może zapytać o objawy, historię chorób i przyjmowane leki. Aby dokładniej ocenić przyczynę i stopień dysfagii, mogą być wykonane następujące badania:

 

 • Badanie radiologiczne z kontrastem (RTG z barytem): pacjent połyka baryt, a następnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich, aby ocenić przepływ pokarmu przez przełyk.
 • Endoskopia: wprowadzenie cienkiego, elastycznego wziernika (endoskopu) przez usta do przełyku pozwala na bezpośrednią wizualizację wnętrza przełyku i żołądka.
 • Manometria przełykowa: pomiar ciśnienia w przełyku, który pomaga ocenić funkcjonowanie mięśni przełyku.
 • Badanie pH przełyku: pomiar poziomu kwasu w przełyku w celu oceny refluksu żołądkowo-przełykowego.

 

Leczenie dysfagii zależy od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. Do najczęściej stosowanych metod leczenia należą:

 

 • Zmiana diety: dostosowanie konsystencji pokarmów i płynów może pomóc w łagodzeniu objawów dysfagii. W niektórych przypadkach konieczne jest spożywanie jedynie płynnych lub półpłynnych pokarmów.
 • Ćwiczenia mięśni: specjalne ćwiczenia mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni zaangażowanych w przełykanie. Terapia logopedyczna często obejmuje takie ćwiczenia.
 • Leczenie farmakologiczne: w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego mogą być stosowane leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Inne leki mogą być stosowane w zależności od przyczyny dysfagii.
 • Zabiegi endoskopowe: w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie endoskopowego poszerzenia zwężonego przełyku.
 • Chirurgia: w przypadkach, gdy dysfagia jest spowodowana przez guzy, blizny lub inne zmiany strukturalne, może być konieczne przeprowadzenie operacji.

 

Zapobieganie dysfagii

 

Zapobieganie dysfagii polega głównie na dbaniu o zdrowie ogólne i kontrolowaniu chorób podstawowych, które mogą prowadzić do trudności w przełykaniu. Regularne wizyty u lekarza, szczególnie w przypadku chorób neurologicznych czy refluksu, mogą pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu dysfagii. Ważne jest również dbanie o zdrową dietę i unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Dlaczego słyszę trzaski przy przełykaniu śliny?
W uszach słyszę trzaski przy przełykaniu śliny. Dostałam coś na smarowanie przy żuchwie, ale nie pomaga. Wcześniej coś trochę z głupoty uszkodziłam sobie w uchu, mam szumy i niedosłuch. Czy powinnam nadal to smarować?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta laryngologiczna.
Uczucie guli w gardle i trudności w przełykaniu.
Od roku mam uczucie guli w gardle, najbardziej odczuwalne przy schylaniu, obracaniu głowy, dotykaniu szyi. Mam trudności w przełykaniu śliny, pokarmów, rok temu przeżyłam duży stres oraz zostałam silnie przewiana, przez co dłuższy czas towarzyszył mi katar, ból...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza internisty, badaniami rozstrzygającymi będą badania czynności tarczycy (bad.lab., usg), w razie potrzeby - usg szyi i endoskopia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta gastroenterologiczna.
Szum w głowie, problemy z przełykaniem i omdlenia
Od kilku miesięcy dręczy mnie szum w głowie. Mam problemy z połykaniem, to jest takie dziwne uczucie jakby gryzło i ściskało w gardle. Ostatnio mało co nie zemdlałem, zaczęło mi szumieć w głowie i przez chwilę praktycznie nie widziałem. Obraz mi się rozmył. Czułem się bardzo słabo i czułem...
Janusz Galica
fizjoterapeuta
Umów wizytę
Proszę umówić się na konsultację z lekarzem specjalistą neurologii. Pokieruje Pana ewentualnie na dalsza diagnostykę. Pozdrawiam życząc zdrowia.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizyte u neurologa
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wykonanie MR kregosłupa i kosultacje z neurologiem
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
należy zgłosić się do neurologa.
Ból barków i gardła, trudności z przełykaniem. Czy to objawy zawału?
Jestem 59-letnia kobietą, od 2 dni bola mnie barki, a do tego doszedł ból od gardła do żołądka (jakby cały przełyk i niżej).Trudności z przełykaniem nawet wody. Czy to mogą być objawy zawału serca?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie, to nie są objawy zawału serca. Aby zdiagnozować przyczynę Pani dolegliwości proszę skontaktować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie zleci odpowiednie leki lub badania dodatkowe.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie są to objawy charakterystyczne dla zawału, trzeba uzupełnić wywiad i włączyć właściwe leczenie.
Czy możliwe jest wyleczenie dysfagii u diabetyka?
Czy dysfagia u chorego na cukrzycę, spowodowana neuropatią autonomiczną (nerw czaszkowy) może sama ustąpić po właściwym leczeniu? U mnie zdiagnozowano cukrzycę po dysfagii - jako objaw powikłań.
Dawid Luwański
Umów wizytę
trudne do wyleczenia, zalecam wizyte u diabetoloa
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Neuropatia jest powikłaniem, którego nie można wyleczyć, można spowolnić jego postępowanie poprzez prawidłowe wyrównanie cukrzycy i zastosowanie leków stymulujących regenerację układu nerwowego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę